Seçilen ABD Başkanı Trump Konuştu...

TÜRKİYE

Anayasa Değişikliği Teklifinin İlk İki Maddesi Kabul Edildi...
TBMM Genel Kurulunda Anayasa değişikliği teklifinin yargı yetkisini bağımsız ve tarafsız mahkemelere vermeyi öngören ilk maddesi ve milletvekili sayısını 550’den 600’e çıkarmayı planlayan ikinci maddesi kabul edildi.

Davos’ta İki Türk…
Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) bu yılki Davos toplantılarında Türkiye'den Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci katılacak. Haberin detayları:http://ikon.news/haber/detay/870033

Türkiye Cari Hesap Açıklandı…
Merkez Bankası tarafından açıklanan rapora göre Türkiye’nin cari açık miktarı kasım ayında 32 milyon dolar artarak 2 milyar 268 milyon dolara ulaştı. Buna göre Türkiye’nin 12 aylık cari işlemler açığı 33 milyar 650 milyon dolara ulaştı.


ABD


Obama'nın Vedası…
ABD’nin iki dönemdir başkanlığını yürüten Barack Obama makamına veda ediyor. Obama dün yaptığı veda konuşmasında vatandaşlarını ülke değerlerini savunmaya ve ayrımcılığa karşı çıkmaya çağırdı.

FED'den ABD Hazinesine 92 Milyar Dolar…
ABD merkez bankası Federal Reserve (Fed) 2016 yılında elde ettiği kardan ABD Hazinesi'ne 92 milyar dolar transfer yapacağını açıkladı.

Trump'ın "Obamacare" Sistemine İlişkin Açıklamaları...
ABD Başkanı seçilen Donald Trump, Cumhuriyetçi Kongre üyelerinden, "Obamacare" adı verilen sağlık sigortası sistemini iptal eder etmez, yerine getirilecek düzenlemeye ait yasayı gecikmeden geçirmelerini istedi.

ABD Ham Petrol Stokları Açıklandı...

EIA ABD Ham Petrol stokları açıklandı. Açıklanan: 4,097M  Beklenti: 1,162M  seviyesinde gerçekleşti. Ayrıca benzin stoklarında da güçlü artış görüldü.


Trump’ın İlk Basın Toplantısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler…
ABD seçilmiş yeni başkanı Donald Trump bugün TSİ 19.00’da ilk basın toplantısını gerçekleştirdi. Trump’ın kendisine yönelik eleştirileri ve siber saldırı iddialarını ele aldığı toplantının detaylarına linkten ulaşabilirsiniz:

http://ikon.news/haber/detay/870120AVRUPA

Euro'nun Ömrü...
Fransa'da cumhrubaşkanı adaylarından Emmanuel Macron, eğer Fransa ve Almanya desteklemezlerse, gelecek 10 yılda tek para birimi euronun ortadan kalkabileceğini söyledi. Haberin detayları: http://ikon.news/haber/detay/870051

Almanya'da Trump Korkusu…
Almanya'nın BDI sanayi kuruluşu, ülke ekonomisinin ABD'nin ticaret politikası ve Çin'e aşırı müdahalesinden zarar görebileceğini açıkladı ve Almanya'nın bu yıl büyüme oranını yüzde 1.5 olarak tahmin etti. Haberin Detayları: http://ikon.news/haber/detay/870041 
İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney'in Açıklamaları...
Carney konuşmasında Brexit sürecinin İngiltere’nin karşı karşıya kaldığı global mali riskleri büyütme potansiyelinin mevcut olduğunu ve PPK’nın Brexit’i İngiltere’nin karşı karşıya kaldığı en büyük aynı zamanda tek risk olarak tanımladığını belirtti. Haberin Detayları:http://ikon.news/haber/detay/870095 
Kıbrıs'ta Yeni Harita Masada…
Cenevre’de Kıbrıs için umutlu bekleyiş sürüyor. Pazartesi gününden beri Cenevre’de Birleşmiş Milletler yerleşkesinde bir araya gelen iki toplum lideri Kıbrıs meselesinin birçok hususunu ayrıntılı olarak ele alıyor.


ASYA


Hindistan'da Hükümete Borçlanma Uyarısı…
2016 yılı son çeyrek itibarıyla likidite sıkıntısı içine giren ve sanayi üretim verilerindeki düşüklüğe karşın 2016 yılındaki ekonomik büyüme oranıyla piyasaları şaşırtan Hindistan'da, Merkez Bankası'ndan hükümete 'borçlanmayı azaltma' çağrısı geldi.

Çin ABD İle Ticaret Savaşına Hazır…
Çin, Trump’ın ticari ilişkilere zarar vermesi beklenen politikaları karşısında son yıllarda izlediği politikalardan dolayı kendine güveniyor. Haberin detayları: http://ikon.news/haber/detay/870057 
Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda'nın Açıklamaları...
Kuroda yaptığı açıklamada ABD ekonomisinin istikrarlı büyümesini sürdürdüğünü belirtirken Başbakan Shinzo Abe ile Trump politikaları hakkında detaylı görüşme yapmadıklarını söyledi.


DİĞER

Suudi Arabistan'dan Petrol İhracatına Yönelik Açıklamalar...

Suudi Arabistan'ın OPEC ile anlaşması çerçevesinde Hindistan ve Güneydoğu Asya'daki rafinerilerine Şubat dönemi için ham petrol tedariğini düşürdüğü ancak ihracatının çoğunu ikinci bir ay boyunca istikrarlı bir şekilde Asya'nın geri kalanında sabit tutacağı belirtildi.

EIA, 2017 için ABD'nin petrol üretimini 9 milyon varil/gün öngörüyor...
Uluslararası Enerji Ajansı'nın (EIA), sondaj şirketlerinin daha yüksek fiyat beklentisiyle daha fazla kuyu açmaya devam etmelerinin etkisiyle ABD için 2017 petrol üretim beklentisinin günlük ortalama 9 milyon varile yükseldiğini bildirdi

Rusya'dan ABD'li İstihbarat Yetkililerine Yanıt Geldi...
Rusya, ABD'li istihbarat yetkililerinin, Rusya'nın elinde Donald Trump veya ABD başkanlık seçimini kaybeden rakibi Hillary Clinton hakkında özel ve zedeleyici belgeler bulunduğu iddialarını "tamamen saçmalık" olarak değerlendirdi.


Yarın Açıklanacak Veriler...

JPY - Mevsimsellikten Arındırılmış Cari Denge
EUR - Sanayi Üretimi (Aylık) (Kas)           
EUR - Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Toplantı Tutanaklarının Yayınlanması
USD - FOMC Üyesi Harker'ın Konuşması
USD - İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları
USD - FOMC Üyesi Lockart'ın Konuşması           
USD - Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Üyesi Bullard'ın Konuşması
USD - FOMC Üyesi Kaplan'ın Konuşması


EURUSD
EURUSD 1.0460'ya Kadar Düştü...

EURUSD’nin Aralık ayı ortasında itibaren 1.0615 seviyesine denk gelen Fibonacci’nin yüzde 23.6 bandı ile 1.0390 seviyesinde bulunan Fibonacci’nin alt bandı arasında yatay fiyat hareketi gerçekleştirdiği görülüyor. Bu duruma paritenin Kasım ayından itibaren takip ettiği aşağı yönlü fiyat kanal eşlik ediyor. Hem geçtiğimiz hafta hem de dün 1.0615’daki direnci test eden paritenin, geçtiğimiz haftadan bu yana iki kez de aşağı yönlü fiyat kanalının üst bandını  aynı fiyat seviyesinde test ettiğini görüyoruz. Her iki göstergedeki seviyeyi de kıramayan paritede öğleden sonra saatlerinde ortaya çıkan satış baskısı sonucu 1.0460 seviyesine kadar düşüş yaşandı. 1.0460 seviyesinde 20 günlük hareketli ortalamayı kesen parite, aşağı yönlü hareketine devam etmesi halinde 1.0450 seviyesinde destekle ile karşılaşabilir. Orta vadede ise 1.0390 desteği ile aşağı yönlü fiyat kanalının üst bandı arasında bir fiyat sıkışması yaşanması muhtemel. Daha uzun vadeli tahminler için 19 Ocak tarihinde toplanacak Avrupa Merkez Bankası toplantısı takip edilmeli. Paritenin hareketinde yön değişikliği olması halinde ise 1.0530 seviyesinde dirençle karşılaşabileceği görülüyor. Bir sonraki direnç ise kritik 1.0615 seviyesinde.

Dirençler: 1.0615 – 1.0650 – 1.0750

Destekler: 1.0450 – 1.0390 – 1.0300EURGBP
EURGBP - Paritede Fibo 23.6 Desteği Önemini Koruyor...

Sterlin bacaklı paritelerde hafta boyunca yaşanan  değer kaybında açıklanan veriler sonrasında sınırlı bir toparlanma görülüyor. İngiltere’de bugün sanayi ve imalat üretimi verileri beklentilerin üzerinde artış kaydederken ticaret dengesinde  beklentilerin üzerinde bir azalış gerçekleşti. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in konuşması takip edildi. Carney konuşmasında Brexit sürecinin İngiltere’nin karşı karşıya kaldığı global mali riskleri büyütme potansiyelinin mevcut olduğunu ve PPK’nın Brexit’i İngiltere’nin karşı karşıya kaldığı en büyük aynı zamanda tek risk olarak tanımladığını belirtti. Konuşma sonrası paritede sınırlı yukarı  yönlü hareketler görüldü.

Yarın TSİ 13:00’da Euro Bölgesi sanayi üretimi  verileri izlenecek. Kasım ayı sanayi üretimi için beklentiler Ekim ayı verilerinin oldukça üzerinde şekilleniyor.

Teknik olarak baktığımızda; Dünü düşüş ile kapatan EURGBP yükselen trend alt bandı üzerinde hareketlerine devam ediyor. Aşağı yönlü hareketlerde fibonacci 23.6 düzeltme seviyesine denk gelen 0.8632 ve 0.8560 seviyesi destek olarak takip edilebilir. Yükselişlerde ise 0.8710 ve 0.8880 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir.

Destekler:0.8632 – 0.8560 – 0.8425

Dirençler:0.8710 – 0.8805 – 0.8880

GBPUSD
GBPUSD Paritesinde Düşüşü Derinleşti…

Bugün İngiltere tarafında açıklanan Sanayi ve İmalat üretimleri verisi beklentilerin üzerinde geldi. Bunun yanında ticaret dengesi ise beklentilerden fazla daraldı. Carney konuşmasında Brexit risklerine değinirken, bunun İngiltere için en büyük problem olarak kalacağını ve hükümetin bu süreçte politik seçimler yapması gerektiğini belirtti. ABD tarafında veri akışı sakin bir gün geride kalırken, Başkan seçilen Trump’ın konuşması takip edilecek.

Teknik açıdan bakıldığında düşen kanalda hareketini sürdüren GBPUSD paritesi, 50 günlük ortalamayla baskılanmayı sürdürüyor. 23.6 fibonacci seviyesine denk gelen 1.2300 seviyesinden başlayan baskılanma ile 1.2100 desteğini de aşağı yönlü kırmayı başardı. Bu seviyenin altında tutunması durumunda 1.1950 desteğinin önemli olduğunu belirtelim. Aksi durumda ise 1.2300 aşılmadıkça alım ivmesinin güç kazanma olasılığı nispeten daha düşük olabilir.

Destekler: 1.1950 – 1.1700 – 1.1500

Dirençler: 1.2100 – 1.2200 – 1.2300ALTIN
XAUUSD Ara Verdiği Düşüş Trendine Devam Edecek Mi?

XAUUSD dün ABD’den gelen ve beklentilerin altında kalan Jolts verisinin de etkisiyle Fibonacci’nin yüzde 23.6 bandında bulunan 1183 seviyesini kırarak 1186’ya kadar yükselmişti. Bu seviyede Bollinger göstergesinin üst bandını test eden emtia, bugün akşam saatlerinde Dolar Endeksi’nde gerçekleşen yükseliş hareketine paralel olarak düşüş yaşadı ve 1178 seviyesine kadar çekildi. Altın FED'in faiz kararıyla başlayan düşüş trendine ara vererek gerçekleştirdiği düzeltme hareketinin sonuna gelmiş olabilir, bu durumda aşağı yönlü hareketine devam ederek 1163 seviyesinde destekle karşılaşabilir. Bir sonraki desteğin 1149 seviyesinde olduğu görülüyor. Değerli metal yukarı yönlü bir hareket gerçekleştirdiği takdirde 1184 seviyesinde tekrardan direnç ile karşılaşabilir. Bu seviyenin kırılması halindeyse altın 1193 seviyesine kadar dirençle karşılaşmadan yükselebilir. Altın ile ilgili olarak önümüzdeki dönemde Donald Trump'ın açıklamalarını, Hindistan’ın ithalat kısıtlamaları ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı ile ilgili beklentileri takip etmekte fayda var.

Dirençler: 1184 - 1193 – 1200

Destekler: 1163 – 1149 - 1140
CRUDE OIL
Ham Petrol Stoklar Sonrası Yükseldi…

Ham Petrol’de bugün ABD Petrol stokları takip edildi. API petrol stoklarında beklentiler 0.9M’lik bir artış görülürken, 1.5M’lik bir artışla beklentileri karşılayamadı. Bugün Suudi Arabistan’dan gelen OPEC ile anlaşması çerçevesinde Hindistan ve Güneydoğu Asya'daki rafinerilerine Şubat dönemi için ham petrol tedariğini düşürdüğü açıklaması gündemdeydi. Bununla birlikte akşam saatlerinde açıklanan EIA Ham Petrol stokları da beklentileri karşılamayarak 5,023M seviyesinde artış gösterdi. Ham Petrol’de 13 ocak ve 22 ocak Petrol üreticileri toplantıları takip edilecek.


Teknik açıdan bakıldığında 61.8 fibonacci seviyesine denk gelen 51.00 fiyat düzeyinin önemli olduğunu belirtmiştik. Nitekim bu seviyenin altında kapanan Ham Petrol, burada tutunamayarak tekrar yükselişe yöneldi. 52.30 seviyesi burada öneme sahip. Bu seviyenin altında kalınması halinde fiyat baskılanması devam edebilir. 52.30 üzerinde tutunulması durumunda 54.00 direnci ön plana geliyor.


Destekler: 51.00 – 50.15 – 49.50


Dirençler: 52.30 – 54.00 – 54.70
 


USDTRY
USDTRY - Gün İçerisinde Görülen Rekor Sonrası Sınırlı Kar Satışına Yöneldi...

Bugün dolar tarafında kayda değer güçlenme görüldü. Bu durumda ABD’nin seçilen başkanı Trump’ın konuşmasının etkisi vardı. Piyasalar Trump’ın özellikle ekonomiyi ilgilendiren altyapı harcamaları, vergi kesintisi gibi konularda açıklama yapmasını bekliyordu. Bunun yanında anayasa görüşmelerinin devam ediyor olması ve Dünya Bankası ve Merrill Lynch’in Türkiye büyüme tahminlerini aşağı revize etmesi TL üzerinde baskıyı artırdı. Merkez bankasının döviz zorunlu karşılıklarını indirmesi piyasalarda istenilen güçlü etkiye yol açamadı. Bu yönelimle USDTRY paritesi 3.9400’ün üzerine tırmanarak tarihi rekor kırdı. Fakat ilerleyen saatlerde hem piyasalarda kar satışının ağırlık kazanması, hem de Trump’ın istihdamı artıracağı konusu haricinde pek ekonomiye değinmemesi sonrası USDTRY paritesinde değer kayıpları görüldü.

Teknik açıdan bakıldığında 20 günlük hareketli ortalamayla desteklenen paritenin yükselen kanalın üst bandığını güçlü şekilde test ettiğini görüyoruz. Her ne kadar kanalın üzerine sarksa da tepki satışlarıyla tekrar paritenin bu saatlerde parite üst bandı dolaylarında fiyatlandığını görüyoruz. Kanal orta bandına denk gelen 3.7400 fiyat seviyesinin üzerinde tutunulması durumunda geri çekilmeler sınırlı kalabilir. Aksi durumda ise kanal alt bandına denk gelen 3.6000 desteği ön plana çıkıyor. 4.000 seviyesi psikolojik direnç olarak kalmaya devam ediyor.

Destekler: 3.7800 – 3.7000 – 3.6000

Dirençler: 3.9400 – 3.9720 - 4.0000
11/01/2017 20:00


Güven Endeksleri Takip Edildi...

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü g&

...devamı
24/04/2018 10:27

Avrupa'da PMI Verileri Açıklandı...

Haftanın ilk işlem gününde Almanya ve Euro Bö

...devamı
23/04/2018 11:54

Fomc Üyesi Brainard Açıklamaları...

Fomc üyesi Brainard yaptığı açıklamada, ekonomik

...devamı
20/04/2018 21:12

Petrol Sondaj Kule Sayıları Açıklandı...

ABD haftalık petrol sondaj kule sayıları 5 adet artaral 820'

...devamı
20/04/2018 19:59

Fed/Williams "Faiz Artışları Devam Edecek"...

San Francisco Fed Başkanı Williams yaptığı açıklamada

...devamı
20/04/2018 19:15

Fed/Evans "Ekonomi Daha Fazla Faiz Artışına Dayanabilir"...

Chicago Fed Başkanı Evans yaptığı açıklamada, enflasy

...devamı
20/04/2018 18:42

Merkezi Yönetim Borç Stoku...

Merkezi yönetim brüt borç stoku 31 Mart 201

...devamı
20/04/2018 17:32

FED Yetkilisi Evans Konuştu...

- Enflasyon, makul bir süre için %2.25 olsaydı b

...devamı
20/04/2018 17:25

TCMB TL Uzlaşmalı Döviz Satım İhalesi...

TCMB'nin 1 ay vadeli 150.00 milyon dolar tutarlı TL uzlaşmal

...devamı
20/04/2018 16:44

Muharrem İnce'den Açıklamalar...

- Genel başkan düşündüğü adaylarla ilgil

...devamı
20/04/2018 16:24

EKONOMİK TAKVİM - SALI

01:00

Avustralya Merkez Bankası (RBA) Bşk. Yardımcısı Kent'in Konuşması   

 

Beklenti:  

Önceki:  

04:30

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (çeyreklik) (1. Çeyrek)

 

Beklenti: 0,5%

Önceki: 0,6%

04:30

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (1. Çeyrek)

 

Beklenti: 2,0%

Önceki: 1,9%

04:30

Kırpılmış Ortalama Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (çeyreklik) (1. Çeyrek)

 

Beklenti: 0,5%

Önceki: 0,4%

10:00

BoE Deputy Governor Woods Speaks   

 

Beklenti:  

Önceki:  

11:00

Almanya İşletme Beklentileri (Nis)

 

Beklenti: 99,5

Önceki: 100,1

11:00

Almanya Mevcut Değerlendirme (Nis)

 

Beklenti: 106,0

Önceki: 106,5

11:00

Almanya Ifo İş İklimi Endeksi (Nis)

 

Beklenti: 104,7

Önceki: 114,7

13:00

İngiliz Sanayi Birliği (CBI) Sanayi Sipariş Trendi (Nis)

 

Beklenti: 4

Önceki: 4

16:00

S&P/CS Konut Fiyat Endeksi Bileşik - 20 Mevsimsellikten Arındırılmış (Yıllık) (Şub )

 

Beklenti: 6,3%

Önceki: 6,4%

16:10

BoE Deputy Governor Woods Speaks   

 

Beklenti:  

Önceki:  

17:00

Conference Board (CB) Tüketici Güveni (Nis)

 

Beklenti: 126,0

Önceki: 127,7

17:00

Yeni Konut Satışları (Aylık) (Mar)

 

Beklenti: 1,9%

Önceki: -0,6%

17:00

Yeni Konut Satışları (Mar)

 

Beklenti: 625K

Önceki: 618K

23:30

Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları

 

Beklenti:  

Önceki: -1,047M