FED Tarafında Sular Isınıyor…

FED Tarafında Sular Isınıyor…

*Şubat ayı içerisinde beklenti üzerinde gelen ABD enflasyon ve istihdam verileri ile birlikte Dolar Endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizi adım adım yükselmekteydi. Bununla birlikte açıklamalarda bulunan FOMC üyeleri de söylemleriyle şahin tonun yükselmesini sağlıyor.

*Dün akşam saatlerinde konuşan FED Üyesi Waller, muhtemelen FED’in daha önce Aralık ayındaki dot plot grafiğinde görülen %5.1-5.4 faiz beklentisinin üzerine çıkabileceğini belirtti.

*FED Üyesi Waller, güçlü ABD verileri ile faizin daha da yukarı çıkabileceğini belirtirken, tam istihdam piyasasının fiyat istikrarı konusunda sıkıntı yarattığını dile getirdi. Son verilerin, enflasyon trendinde bir değişiklik olmadığını gösterdiğini de ekledi.

*Bir başka FED üyesi Bostic, yüksek enflasyondaki seyir göz önüne alındığında FED’in sıkı duruş konusunda daha fazlasını yapması gerektiğini belirtti.
Burada faiz artış hızında bir yükseliş olmasa da sıkı duruşun devam etmesi gerektiğine yönelik bir algı da var. Faiz artış hızında ekstra bir tutum olmadığı için piyasalar ekstra dolar lehine harekette bulunmadı. Ancak ABD 10 yıllık tahvil faizi %4.1 seviyelerine yükseldi.

*Bugün tüm gözler, geçtiğimiz ay büyük bir sıçrama yapmış olan ISM Hizmet PMI Endeksi’nde olacak. Ocak ayına ait gelen veri negatif bölgeden pozitife geçerek 55.2 olarak açıklanmıştı. Şubat ayına ait verinin beklentisi 54.2 olarak gözüküyor. 50 üzerinde yani pozitif bölgede kalması olumlu olacaktır. Beklenti üzerinde bir sonuç ise güçlü Dolar pozitif hareketleri devam ettirebilir. Veri saat 18.00’de açıklanacak.

*Bu gece Asya seansında Çin’den gelmiş olan Caixin Hizmet PMI endeksi 55 olarak gerçekleşti. 54.7 olarak beklenen verinin bir önceki açıklaması ise 52.9 olmuştu. Caixin raporunda enflasyonist baskıların sessizliğini koruduğu belirtilirken, istihdam piyasasında ve hizmet sektöründe güçlenme olduğu belirtiliyor.

*Asya seansında Japonya’dan enflasyon verisi geldi. Tokyo TÜFE yıllık bazda %3.4, ve çekirdek TÜFE yine yıllık bazda %3.3 olarak gerçekleşti. Bu veriler bir önceki aya göre geriledi.

*Günün FED Konuşmacıları
-19.00 | Dallas FED Başkanı Logan
-19.45 | Atlanta FED Başkanı Bostic
-23.00 | FED Üyesi Bowman’ın Açıklaması
-C.tesi 00.45 | Richmond FED Başkanı Barkin

*Barkin’in açıklamaları enflasyon konulu olacak ve önemli ifadeler gelebilir.


Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Yurt Dışı Hisse Senedi