ECB, Faiz Toplantısında 50 Baz Puan Artış Kararı Aldı…

ECB, Faiz Toplantısında 50 Baz Puan Artış Kararı Aldı…

* ABD’de Silikon Vadisi Bankası’nın iflası ve İsviçre merkezli Credit Suisse tarafında yaşanan olumsuz durumlar sonrasında ECB’den gelecek olan faiz kararı merak konusuydu. ECB, beklenildiği gibi faizleri 50 baz puan artırma kararı aldı. Karar sonrasında Euro Dolar paritesi 1.0590 bölgesinde fiyatlandı.

*ECB Başkanı Lagarde, enflasyon ile mücadeleyi önemsediklerini dile getirirken, 50 baz puan faiz artışı sonrası bundan sonra yapılacak hamlelerin verilere bağlı olacağını ve belirsizlikler konusunda temkinli olacaklarını söyledi. İstihdam piyasasının güçlü kalmasına vurgu yaptı ve bankacılık sektörünün 2008'e göre güçlü olduğunu söyledi.

*İsviçre’nin en büyük ikinci bankası konumunda bulunan Credit Suisse, tekrar güven kazanmak ve piyasanın normale dönmesini amaçlayarak İsviçre Merkez Bankası’ndan 50 milyar İsviçre Frangı (54 milyar Dolar) borç alacağını ve kendi borçlanma kâğıtlarını piyasadan geri satın alacağını duyurdu. Açıklama sonrasında bankanın hisseleri yüzde 40’a yakın yükseliş gösterdi.

*ABD Hazine Bakanı Yellen, Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı konuşmada, "Komite üyelerine, bankacılık sistemimizin sağlam kalmaya devam ettiği ve Amerikalıların ihtiyaç duyduklarında mevduatlarının orada olacağından emin olabileceği konusunda güvence verebilirim. Bu hafta atılan adımlar, mevduat sahiplerinin tasarruflarının güvende kalmasını sağlama kararlılığımızı göstermektedir." açıklamalarında bulundu.

*Geçtiğimiz hafta 18.90 üzerine çıkan Dolar/TL, bugün 19.00 seviyelerinde işlem gördü. Ayrıca, BDDK’nın geçen haftaya ait yayınladığı haftalık bültene göre Kur Korumalı Mevduat (KKM) ve katılma hesapları 1.58 trilyon TL'den 1.60 trilyon TL'ye yükseldi.

*ABD’de haftalık işsizlik hak başvuruları 212.000 kişiden, 192.000 kişiye geriledi.


Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Yurt Dışı Hisse Senedi