Haftanın Sonuna Gelirken Gerilim Kendini Tekrar Göstermeye Başladı…

Haftanın Sonuna Gelirken Gerilim Kendini Tekrar Göstermeye Başladı…

*Hafta içerisinde büyük bir gündem yaratan Credit Suisse bankasının hisse değeri, dün verdiği tepkiden sonra bugün Avrupa seansında %11’in üzerinde değer kaybetti ve 2 Frank’ın altına geriledi.

*Credit Suisse’in iflas ihtimalinde bir değişiklik olmaması ve hisselerinin tekrar sert düşmesi ile birlikte güvenli limanlara tekrar giriş olmaya başladı. ABD 10 yıllık tahvil faizi bugün %3.56’dan %3.46’ya gerilerken, 2 yıllık tahvil faizi de geriledi. Almanya 10 yıllık tahvili de bugün hızla gerileyerek %2.15’e yaklaştı.

*ABD’den 16.15’de açıklanmış olan Şubat ayına ait Sanayi Üretimi verilerine göz attığımızda aylık bazda bir değişim gözlenmedi. Bununla birlikte bir önceki ayın, yani Ocak ayı, verisi %0.2’ye pozitif şeklinde revize edildi.

*Bugün Euro Bölgesi'nden saat 13.00'de Şubat ayına ait tüketici enflasyon verileri açıklandı. Verilere baktığımızda manşet yıllık enflasyon %8.6’dan %8.5’e gerilemiş gözükse de aylık enflasyon artışı hala güçlü bir şekilde devam ediyor.

Bununla birlikte çekirdek enflasyon tarafında da bir gevşeme yok. Yıllık 0.3 puan artarak %5.3 geldi ve aylık enflasyon ise %0.8 olarak açıklandı. Enflasyon aylık tarafta her iki kalemde de yükselmeye devam ederken özellikle çekirdek enflasyondaki katılığı net bir şekilde görüyoruz.

Bugün ECB üyelerinin de yaptığı açıklamalarla paralel gelen verilerde, enflasyon trendi gücünü koruyor ve bu veriler Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artışlarına devam edebileceğini gösteriyor.

*ECB üyelerinden Kazimir, bu sabah yaptığı açıklamada çekirdek enflasyonun gerilemediğini ve faiz artışlarına devam edilmesi gerektiğini belirtti. Bir başka üye Simkus da benzer ifadelere yer vererek faiz artışlarının sürebileceğini belirtti.

*Günün Geri Kalanı İçin;

- ABD – Michigan Üni. Tüketici Güven Endeksi

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Yurt Dışı Hisse Senedi