FED Bullard "Faiz Oranı 50 Baz Puan Daha Yükseltilebilir"

FED Bullard "Faiz Oranı 50 Baz Puan Daha Yükseltilebilir"

*Türkiye’de bugün açıklanan Mayıs ayına ilişkin Tüketici Güven Endeksi 87.5’den 91.1’e yükseldi. Bu veri dışında Genel Ekonomik Durum Beklenti Endeksi 95.2’den 100.5’e ve Hanenin Maddi Durumu Endeksi de 69.1’den 70.6’ya yükseldi. Veri sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı açıklamada, tüketicinin ekonomiye güveninin Temmuz 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını ve ekonominin çarklarının daha da hızlanarak dönmeye ve yatırımların da artmaya devam edeceğini söyledi.

*Minneapolis FED Başkanı Kashkari faiz artış sürecine ilişkin bugün yaptığı açıklamada, Haziran toplantısında faiz artırmaya veya ara vermeye yakın bir isteğin olduğunu, ekonomiyi borç temerrüdüne düşmekten korumaları gerektiğini ve faiz oranında %6 üzerine gitmelerinin olası olduğunu fakat net olmadığını söyledi.

*Bir diğer bölgesel FED Başkanı Bullard da yaptığı konuşmada, çekirdek enflasyon göstergelerinin son aylarda çok değişmediğini, faiz oranlarının belki bu yıl 50 baz puan daha yükseltilebileceğini ve istihdam piyasası güçlüyken enflasyonla savaşmayı istediklerini ifade etti.

Günün Ajandası;
17:15 ECB Üyesi Lane’ın Konuşması
17:30 Türkiye Merkezi Hükümet Borç Stoku
17:50 FOMC Üyesi Barkın’ın Konuşması
17:50 FOMC Üyesi Bostic’in Konuşması
18:05 FOMC Üyesi Daly’nin Konuşması

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç