pariteicons_f81.png

Doğalgaz – Stok ve Grev Konuları Işığında Doğalgaz Fiyatlarının Görünümü…

Dün EIA doğalgaz stokları 31 bcf’lik beklentiye karşılık olarak 18 bcf gerçekleşti ve bu da vadeli doğalgaz fiyatlarında 2.45 $’den ılımlı tepkilerin gelmesine sebep oldu. Doğal gaz fiyatlarındaki artışlar, önümüzdeki hafta ABD'nin 48 eyaletinin daha düşük hava sıcaklığı oluşacağı beklentisi nedeniyle sınırlı kaldı ve bu durum, elektrik sağlayıcılarının elektrikli iklimlendirmeye (klima kullanımı) yönelik doğal gaz talebini azalttı. Avrupa’daki stok verileri de 20 Ağustos itibariyle %91 oranında doluluk gösterdi. 5 yıllık ortalamanın %78 olduğunu düşünürsek bu bir hayli yüksek ve doğalgaz fiyatlarının baskılanmasına sebep oldu.

Avustralya’daki greve ihtimaline baktığımızda bir anlaşma olması öngörülüyor ancak yine de 2 Eylül’de anlaşma olmazsa işçiler greve gidecek ve bu da bir süre için doğalgaz arzından azalmaya ve fiyatları yukarı yönde itici etkiye sebep olabilir.

Teknik olarak baktığımızda, hafta içinde geri çekildiği 2.45’den dün tepki aldı ancak bu tepki sınırlı kaldı. Asya seansında tekrar satış var ve 2.45 test ediliyor. Kısa vadede tekrar 50 günlük ortalamanın üzerine, yani 2.65 seviyesi üstüne çıkmadığı sürece toparlanma beklemek için erke olduğunu düşünüyoruz.

2.45’in altında ise 1.95 gündeme gelebilir.

Destekler: 2.45 – 2.36 – 2.17

Dirençler: 2.65 – 2.80 – 3.03

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Yurt Dışı Hisse Senedi