ABD'de Enflasyon Arttı...

ABD'de Enflasyon Arttı...

*İngiltere’de bugün açıklanan Temmuz ayına ilişkin Sanayi Üretimi beklentinin altında kalarak aylık %0.7 azalış, yıllık %0.4 artış gösterdi. İmalat Üretimi ise beklentinin üzerinde gelerek aylık %0.8 azalış, yıllık %3.0 artış gösterdi. Temmuz ayına ilişkin Ticaret Açığı da 15,46 milyar dolardan 16,06 milyar dolara geriledi. Bu veriler sonrası İngiltere GSYİH çeyreklik bazda %0.2 büyürken, yıllık bazda değişim göstermedi.

*ABD’de bugün açıklanan Ağustos ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık %0.6 artarken, yıllık %3.7 arttı. Bir önceki veri sırasıyla %0.2 ve %3.2 artmıştı. Çekirdek TÜFE ise aylık %0.3, yıllık %4.3 artış gösterdi. Çekirdek TÜFE Temmuz ayında aylık %0.2, yıllık %4.7 düzeyinde gerçekleşmişti. Enflasyon verileri sonrası FED’in 20 Eylül’de yapacağı toplantıda faizleri sabit bırakma olasılığı %95 düzeyinde seyretti.

ABD enflasyon verisi sonrası dolar endeksi ilk başta pozitif yönde hareket etse de, kısa zaman sonra bu pozitif hareketi geri verdi. Ancak ABD tarafında enflasyon baskılarının halen devam ettiğini görmekteyiz. EURUSD paritesi 1.0740'da, Ons Altın 1913'de ve ABD10 yıllık tahvil faizi ise %4.28 seviyesinde.

*Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu FİTCH tarafından yapılan değerlendirmede, Dünya ekonomisinin 2023’de muhtemelen bir miktar hızlı büyüyeceği ve Dünya ekonomisi görünümünün 2024’te Çin’de risklerin artmasıyla bozulmasının beklendiği ifade edildi. 

Günün Ajandası;
17:30 ABD Ham Petrol Stokları
21:00 ABD Bütçe Dengesi


ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç