ECB, Sürprize Yakın Bir Şekilde Faiz Artırdı...

ECB, Sürprize Yakın Bir Şekilde Faiz Artırdı...

*TCMB tarafından bugün açıklanan haftalık para istatistikleri raporuna göre, TCMB’nin Altın rezervleri %1.16 azalışla 41,374 milyar dolara gerilerken, toplam rezervler %0.02 artışla 120,645 milyar dolara yükseldi. Yurtiçi yerleşiklerin mevduat bankalarındaki toplam yabancı para mevduatı ise %0.48 azalışla 160,480 milyar dolara geriledi.

*Avrupa Merkez Bankası (ECB) bugün yaptığı toplantıda politika faizini beklenenin aksine 25 baz puan artırarak %4.50’ye yükseltti. Faiz oranının %4.25 düzeyinde kalması bekleniyordu. Yapılan açıklamada ise hedefe doğru ilerlemeyi güçlendirmek için faiz artış kararı alındığı, enflasyonun düşmeye devam ettiği yine de uzun süre çok yüksek kalmasının beklendiği, finansman koşullarının daha sıkılaştığı ve bu durumun tüketici talebini daha fazla azalttığı ifade edildi.

Açıklamada büyüme beklentileri azalırken, bu yıl beklenen enflasyon ufak da olsa yukarı revize edildi. ECB Başkanı Lagarde yaptığı açıklamada, faiz oranlarının pik yaptığına yönelik net bir karara varmadıklarını belirtti ve durumu verilere bağlı kalarak izleyeceklerini açıkladı.

ECB açıklaması sonrası EURUSD paritesi güçlü bir şekilde geriledi ve 1.07'nin altına sarktı. Ons Altın tarafı da gün içinde 1900'e yaklaştı. Almanya 10 yıllık tahvil faizi ilk etapta %2.58'e gerilerken akşam saatlerine yaklaşırken %2.61'e tepki verdi.

*Faiz kararı sonrası ECB Başkanı Lagarde yaptığı konuşmada, enflasyonun uzun süredir hala çok yüksek göründüğünü, ekonomik büyümenin baskı altında kalmaya devam edeceğini, gelecek aylarda enflasyonun düşeceğini ve faiz oranlarının gerekliği olduğu sürece sıkılaştırıcı bölgede kalacağını söyledi.

*ABD’de takip ettiğimiz Ağustos ayına ilişkin Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) beklentilerin üzerinde artarak aylık %0.7, yıllık %1.6 düzeyinde geldi. Verinin aylık %0.4, yıllık %1.2 artış göstermesi bekleniyordu. Çekirdek ÜFE ise aylık %0.7 artarken, yıllık bazda değişim göstermeyerek %2.2 düzeyinde kaldı. ABD’de açıklanan diğer önemli verilerden Haftalık İşsizlik Maaşı 220 bin kişi artış gösterirken, Perakende Satışlar aylık %0.6, yıllık %2.47 arttı. Bu veriler sonrası FED’in gelecek hafta yapacağı toplantıda faizleri artırmama olasılığı %96’dan %97’ye yükseldi.

Bu verilere baktığımızda ABD ekonomisinin güçlü kalmaya devam ettiğini ve enflasyon tarafındaki baskıların sürdüğünü görmekteyiz.

Günün Ajandası;
17:30 ABD Doğalgaz Stokları
19:00 ECB Üyesi Enria’nın Konuşması

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç