Euro Bölgesi’nde Enflasyon Beklentinin Altında Artsa da İnatçı Kalmayı Sürdürüyor…

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Beklentinin Altında Artsa da İnatçı Kalmayı Sürdürüyor…

*Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada, uygulanan ekonomi programının dış kaynaklar açısından ülkemize güveni arttırdığını, dış finansman problemlerinin aşıldığını, Haziran ayından bu yana bankacılık sektörünün 6, 77 milyar dolar, bankacılık dışı finans sektörünün 367 milyon dolar, reel sektörün 3,3 milyar dolar giriş aldığını söyledi.

*Avrupa Merkez Bankası’ndan Villeroy yaptığı açıklamada, “Enflasyon %2'ye gerı̇ döndüğünde ECB faı̇zı̇ tekrar düşebı̇lı̇r” dedi.

*Euro Bölgesi cari hesabı Temmuz ayında 30.2 milyar euro fazla vermesi beklentisine karşılık, 20.9 milyar euro fazla verdi.

*Euro Bölgesi’nde Ağustos ayına ait tüketici enflasyonu beklentilerin 0.1 puan altında 0.5% artarken, yıllık bazda 5.2% artış gösterdi. Çekirdek enflasyon ise beklenildiği gibi aylık bazda 0.3% artarken, yıllık bazda 5.3% artış gösterdi. Enflasyon inatçı kalmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 25 baz puanlık artışa giden ECB, önümüzdeki toplantıda bu kararı tekrarlayabilir.

*OECD, Türkiye için 2023 yılı büyüme beklentisini yüzde 3.6’dan 4.3'e yükseltti.

*Kanada’da enflasyon beklentilerin üzerinde arttı. Ağustos ayında 0,4% artarken, yıllık bazda 4,0% arttı. Çekirdek enflasyon ise aylık bazda 0,1%, yıllık bazda artış 3,3% gösterdi. Açıklanan verilerin ardından USDCAD paritesinde aşağı yönlü fiyatlamalar hız kazandı. Geri çekilmelerle birlikte 40 günlük aradan sonra 1.3375 seviyesi görüldü.

*ABD’de Ağustos ayına ait inşaat izinleri 1.543M olarak açıklandı. Beklentiler 1.440M açıklanması yönündeydi.


Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Yurt Dışı Hisse Senedi