ABD 10 Yıllıkları %4.56 Düzeyinde Yükselişini Tazeledi…

ABD 10 Yıllıkları %4.56 Düzeyinde Yükselişini Tazeledi…

*Japonya Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta faiz oranını -%0.10 düzeyinde sabit bırakmasının ardından. Yükseliş ivmesini hızlandıran USDJPY paritesi bugün 149 seviyelerine ulaştı. Japonya Maliye Bakanı Suzuki, döviz hareketlerini büyük bir aciliyet duygusuyla yakından takip ettiğini söyledi.

*Avrupa Merkez Bankası’ndan Simkus yaptığı açıklamada, “ECB politikası şu anda 2025 yılında %2 enflasyon için rayına oturmuş durumda. Faiz indirimi zamanlaması konusunda acele etmeyeceğiz.” İfadelerinde bulundu.

*Avrupa Merkez Bankası’ndan Müller, “Mevcut durumda, daha fazla faiz artırımı beklemiyorum.” dedi.

*ABD’de inşaat izinleri bir önceki aya göre %6.8 artarak 1.541 M olarak açıklandı.

*Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, Türkiye ekonomisi için büyüme beklentilerini yukarı yönlü revize etti. Türkiye 2023 GSYİH tahminini 1.2 puan artış ile %3.5’e çıkarırken, 2024 yılı için 0.3 puanlık artış ile %2.3 düzeyinde büyüme beklenildiği paylaşıldı. Raporda ek olarak, Türkiye’de iç talep esnekliğinin azalmaya başlayacağı ve TCMB’nin Ortodoks politikalarla sıkılaştırmayı sürdüreceği değerlendirmelerinde bulunuldu.

*Tahvil piyasasında ABD 10 yıllıkları yükselişine devam etti. Gün içinde %4.56 seviyesine yükselerek son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Bu seviye en son 2007 yılında görülmüştü. 2 yıllıklara baktığımızda %5.13 düzeyinde işlem görüyor. Dolar endeksi de aynı şekilde 106 çevresinde yükselişini sürdürüyor.


ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Yurt Dışı Hisse Senedi