TCMB PPK Toplantı Özetinde Enflasyona Dikkat Çekildi…

TCMB PPK Toplantı Özetinde Enflasyona Dikkat Çekildi…

*Türkiye Ekonomik Güven Endeksi Ağustos ayında 94,1 iken, Eylül ayında %1,3 oranında artarak 95,4 değerine yükseldi.

*Çin gayrimenkul krizinin merkezinde bulunan Evergrande şirketinin hisseleri, şirket kurucusunun polis gözetimi altına alınması ile işlemlere kapatıldı.

*Bugün yayınlanan TCMB Para Politikası Kurulu toplantı özetinden enflasyon ve sıkılaştırma temelli önemli kesitler,
-Küresel enflasyon yakın dönemde gerileme gösterirken, halen uzun dönem ortalamalarının ve merkez bankalarının hedeflerinin üzerinde seyretmektedir.
-Çekirdek enflasyonun ve enflasyon beklentilerinin yüksek seviyeleri küresel enflasyonun bir süre daha merkez bankalarının hedeflerinin üzerinde seyretmeye devam edeceğini ima etmektedir.
-Enflasyon beklentilerindeki mevcut seyir ve fiyatlama davranışlarındaki bozulma, enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü riskleri canlı tutmaktadır.
-Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır.
-Kredi büyümesi iç talebi artırarak enflasyon üzerinde risk oluşturmaktadır.
-Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir.
-Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.
-Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir.

*TCMB brüt rezervleri 22 Eylül itibarıyla 3.75 milyar dolar, net rezervleri 6.44 milyar dolar artış gösterdi.

*Almanya’da enflasyon aylık bazda %0.3 artış ile beklenildiği gibi geldi. Yıllık bazlı veri ise %4.6 beklentisinin altında %4.5 artış gösterdi. Yıllık bazlı verinin baz etkisi ile %6.1’den %4.5’e gerilemesi dikkat çekse de aylık veride yükseliş sürüyor.

*ECB'den Nagel yaptığı açıklamada, “Veriler daha fazla adım atılması gerektiğini gösterirse belki daha fazla faiz artırımı gelir, zirvenin nerede olduğunu henüz bilmiyoruz.” İfadelerinde bulundu.

*ABD’de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla çeyreklik bazda 2. çeyrekte beklenildiği gibi %2.1 büyüdü. Önceki veri %2.0 oranında büyüme olarak açıklanmıştı.

*ABD’de işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 215.000 beklentisinin altında 204.000 olarak gerçekleşti.

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Yurt Dışı Hisse Senedi