images/pariteler/pariteicon_14.svg

USDJPY – BOJ’un Toplantısı Öncesi, Tahvil Planına Yönelik Spekülasyon ile Düşüyor…

Yarın sabaha karşı, tahminin 06.00’da, Japonya Merkez Bankası’nın kritik para politikası toplantısı gerçekleşecek. Son toplantıda BOJ, çok tartışılan 10 yıllık tahvil faizi politikasında, faizi %1’e kadar çıkmaya izin vereceği ancak genel olarak %0.5’nin baz alındığını belirtmişti.

Bugün Türkiye saati ile 17.00’da açıklanan Nikkei raporunda BOJ’un 10 yıllık getirilerin %1'i aşmasına izin verecek şekilde politikayı yeniden ayarlayacağı" yazıyor ancak metinde yalnızca "bunu dikkate alacakları" belirtiliyor. Hangi tavanın politikanın yerini alabileceğine dair herhangi bir detay yok. Ancak bu rapor, USDJPY paritesinin bir an için 149.80’den 149.05’e kadar gerilemesine sebep oldu.

BOJ'un yarınki kararıyla ilgili çok fazla spekülasyon var. Nikkei’in raporu doğruysa, Japonya Merkez Bankası, Japon tahvili satın alma operasyonlarını (yeni para basma, aşırı gevşek para politikasını) daha esnek halde yürütmesi muhtemel. Japonya’da artmaya başlan enflasyon oranlarını baz aldığımızda zaten BOJ’un bu kadar gevşek politikaya sahip olması, kontrolü elinden kaçırmasına sebep olabilir.

BOJ’un beklentilerin ötesinde bir hamle yapması, Japon Yeni’ne değer kazandırabileceği gibi global tahvil faiz ortamını da yükseltebilir.

USDJPY paritesine baktığımızda, bugün yaşanan düşüş ile birlikte 149.20 desteğine kadar düşüş gerçekleşti. Kısa vadede ana destek 148.30’dur ve bu bölgenin kırılması Yen rallisini tetikleyebilir.

Olası ataklarda ise ana direnç 150.20 seviyesidir.

Destekler: 149.20 – 148.30 – 146.55

Dirençler: 150.20 – 150.77 – 151.85

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Yurt Dışı Hisse Senedi