ABD’de TÜFE’nin Ardından ÜFE’de Hız Kesti…

ABD’de TÜFE’nin Ardından ÜFE’de Hız Kesti…

*Çin İstatistik Bürosu tarafından yapılan değerlendirmelerde, “Birçok dış belirsiz faktör hala mevcut, iç talep hala yeterli değil. Çin ekonomisi ekim ayında toparlanmaya devam etti, ana göstergeler iyileşme gösterdi. Emlak piyasası hala uyum ve dönüşüm sürecinde.” Açıklamalarında bulunuldu.

*İngiltere’de enflasyon beklenenden olumlu sonuçlandı. Manşet enflasyon Ekim ayında %0.1 beklentisine karşılık %0.0 olarak açıklanırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre %4.6 artış gösterdi. Yıllık bazlı veri için beklentiler %4.8 olarak şekilleniyordu. Çekirdek enflasyon ise aylık bazda %0.3 artış gösterirken, bir önceki yılın aynı dönemine göre %5.7 artış gösterdi. Çekirdek veri sonuçları, beklentilerin 0.1 puan gerisinde açıklandı.

*Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı verilere göre, bütçe dengesi Ekim ayında 95.46 milyar TL açık verdi. Bir önceki veride 129.2 milyar TL’lik açık kaydedilmişti.

*Euro Bölgesi’nde ticaret dengesi Eylül ayında 10 milyar euro fazla verdi. Bir önceki veride 6.7 milyar euro fazla vermişti.

*Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi beklenenden daha düşük geldi. Sanayi üretiminin Eylül ayında -%1.0 azalış göstermesi beklenirken -%1.1 azalış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ise -%6.3 beklentisine karşılık -%6.9 azalış açıklandı.

*Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabı üzerinden, "Uyguladığımız ekonomik programın sonuçları 2024’ün ikinci yarısından itibaren net bir şekilde görülecek böylece yatırımcı güveni daha da pekişecek ve ülkemize küresel fon akışı hız kazanacaktır. Bu da dezenflasyon programının kısa vadeli büyüme görünümü üzerindeki aşağı yönlü riskleri sınırlayacaktır" açıklamalarında bulundu.

*ABD’de üretici enflasyonu Ekim ayında %0.1 artış beklentisine karşılık -%0.5 azalış gösterdi. Yıllık bazlı veride ise %1.9 beklentisine karşılık %1.3 olarak gerçekleşti. Çekirdek üretici enflasyonu ise aylık bazda %0.3 beklentisine karşılık %0.0 olarak açıklanırken, yıllık bazlı veride %2.7 beklentisine karşılık %2.4 olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz gün beklentilerin altında açıklanan tüketici enflasyonuna bugün aynı şekilde üretici enflasyonu eşlik etti.

*ABD’de perakende satışlar Ekim ayında da azalış göstermeye devam etti. Perakende satışlar aylık bazda -%0.1 azalırken, yıllık bazda %2.48 artış gösterdi.


ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Yurt Dışı Hisse Senedi