Euro Bölgesi’nde Enflasyon Beklenildiği Gibi Sonuçlandı…

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Beklenildiği Gibi Sonuçlandı…

*İngiltere’de sıkılaştırma politikalarının etkisiyle talep yönlü daralmalar hem aylık hem de yıllık verilerde dikkat çekti. Perakende satışlar Ekim ayında %0.3 artış beklentisine karşılık -%0.3 azalış gösterdi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ise -%1.5 azalış beklentisinin üzerinde -%2.7 azalış gerçekleşti.

*TCMB piyasa katılımcıları anketine göre yıl sonu enflasyon beklentisi %67.23 oldu. Ekim ayında yıl beklenti %68.01 olarak belirtilmişti.

*TÜİK’in yayımladığı verilere göre işsizlik oranı 0.5 puanlık düşüşle %9.2 seviyesine geriledi.

*Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) Villeroy yaptığı konuşmada, “Faiz artışları genel olarak bankalara fayda sağladı. Enflasyon önemli ölçüde azaldı. Faiz artırım döngüsüne ara vermek tamamen doğruydu. ECB politikası şimdi sabır ve güven ile yönlendiriliyor. Kısa veya orta vadede bankaların risk maliyetinde büyük bir bozulma beklemiyoruz, ancak borçluların ödeme güçlerini izliyoruz.” İfadelerini kullandı.

*Euro Bölgesi’nde cari hesap Eylül ayında 20.3 milyar euro olarak gerçekleşmesi beklenirken 31.2 milyar euro fazla verdi.

*Euro Bölgesi’nde enflasyon verileri beklenildiği gibi sonuçlandı. Manşet enflasyon Ekim ayında %0.1 artarken, yıllık bazda %2.9 artış gösterdi. Çekirdek enflasyon ise aylık %0.2 artarken, yıllık bazda %4.2 artış gösterdi.

*Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Uluslararası finansal kuruluşlarla ilişkilerimizi daha da güçlendiriyoruz. Makro finansal istikrarı sağlamak için uygulamaya koyduğumuz programımıza güçlü bir destek var. Uluslararası rezervleri artırarak kırılganlığı azaltıyoruz. Enflasyon ve cari açıkta kalıcı düşüş için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz.” İfadelerinde bulundu.

*Euro Bölgesi enflasyon verilerinin yayımlanmasının ardından Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) Holzmann yaptığı konuşmada, “ECB 2. çeyrekte faiz oranlarını düşürmeyecek. ECB hala faiz artırımlarına son verme çağrısı yapamıyor. Gerekirse faiz oranlarını yeniden artırmaya hazırız.” Açıklamalarında bulundu.

*Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) Nagel yaptığı konuşmada, “Jeopolitik durum enflasyon görünümünü daha belirsiz hale getiriyor. Enflasyona karşı zafer ilan etmek için çok erken. Yüksek faiz oranlarının yakın zamanda sona ermesi pek mümkün değil. Ekonominin sert inişinden kaçınabileceğimiz konusunda iyimserim. Faiz oranlarında zirveyi gördüğümüz net değil.” Açıklamalarında bulundu.

*İngiltere Merkez Bankası’ndan (BOE) Ramsden yaptığı konuşmada, “Ekonomik görünümüm genel olarak Kasım ayı tahminleriyle uyumlu. Hizmet enflasyonu %6,6 ile çok yüksek seyretmeye devam ediyor. Para politikasında sağlam bir kontrol yaklaşımı izlemeye eskisine göre daha az ihtiyaç görüyorum. Enflasyon üzerinde yukarı yönlü risklerin devam ettiğine dair kanıtlar var ancak kararlarımı ekonomideki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerime bağlı olarak almaya devam edeceğim.” İfadelerinde bulundu.


ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç