TCMB Brüt Rezervleri Rekor Seviyeye Ulaştı…

TCMB Brüt Rezervleri Rekor Seviyeye Ulaştı…

*Almanya’da perakende satışlar beklentilerin üzerinde geldi. Perakende satışlar Ekim ayı için %0.4 artış beklentisine karşılık %1.1 artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre -%2.0 azalması beklenirken -%0.1 azalık kaydedildi.
*TÜİK, 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait büyüme verilerini yayımladı. Türkiye Gayri Safi Yurt İçi Hasılası 3. Çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %5.9 büyüdü. Çeyreklik bazda ise %0.3 büyüme kaydedildi.
*Almanya’da işsizlik oranı 0.1 puanlık yükselişle %5.9 seviyesine yükseldi.
*Euro Bölgesi’nde işsizlik %6.5 ile sabit kaldı.
*Euro Bölgesi’nde enflasyona ait ön yayın verilerinde aylık -%0.5 azalışa karşılık yıllık bazda %2.4 artış kaydedildi. Çekirdek enflasyon ise aylık bazda -%0.6 azalırken, yıllık bazda %3.6 arttı.
*OPEC+, günde 1 milyon varil ilave üretim kısıntısı konusunda ön anlaşmaya vardı. Haberin ardından brent petrol 84.54 seviyesine kadar yükseldi.
*TCMB’nin yayımladığı haftalık verilere göre, 24 Kasım ile biten haftada brüt döviz rezervleri 136.5 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştı. Net döviz rezervleri ise 35.8 milyar dolara yükseldi.
*ABD’de haftalık işsizlik hakları başvuruları 220.000 beklentisine karşılık 218.000 olarak gerçekleşti. Bir önceki haftalık veride 209.000 olarak gerçekleşmişti.
*Kanada ekonomisi 3. Çeyrekte -%0.3 daralırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre %0.2 büyüme beklentisine karşılık -%1.1 daraldı.
*ABD’de kişisel gelir ve gider Ekim ayında %0.2 ile aynı oranda artış gösterdi.

*TCMB’nin 23 Aralık’ta gerçekleştirdiği para politikası toplantısına ilişkin yayımlanan özette dikkat çeken notlar:

-Küresel enflasyon yakın dönemde gerileme gösterirken, halen uzun dönem ortalamalarının ve merkez bankalarının hedeflerinin üzerinde seyretmektedir.
-Emtia fiyatları son dönemde düşüş sergilese de jeopolitik riskler, finansal koşullar ve arz yönlü faktörler petrol fiyatlarında oynaklığın sürmesine yol açmaktadır. Bu durum, gıda enflasyonu üzerinde halen etkili olmaktadır.
-Uygulanan para politikasının sonuçları finansal koşullara da yansımaya başlamış ve merkez bankalarının finansman ve kredi koşullarındaki sıkılaşmaya yönelik vurguları güçlenmiştir.
-Parasal sıkılaştırma ile birlikte Türk lirası tasarruf araçlarına olan talebin artmasını takiben parasal aktarımın talep üzerindeki bazı yansımaları kademeli olarak ortaya çıkmaktadır.
-Parasal sıkılaşmanın finansal göstergeler üzerindeki etkileri belirginleşerek hem kredi hem de mevduat gelişimi üzerinde etkili olmaya devam etmektedir.
-Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirmiştir. Bu çerçevede, parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatılacak ve sıkılaştırma adımları kısa bir zaman diliminde tamamlanacaktır.

*Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in gün içerisinde yaptığı açıklamalar:

-Programımızın öngörüsü dahilinde büyümede daha dengeli bir kompozisyona doğru yol alıyoruz. Yılın ilk yarısına göre iç talebin büyümeye verdiği katkı azalırken, net ihracatın negatif katkısı nispeten azaldı. Bir önceki çeyreğe göre özel tüketim daralırken; yatırım ve ihracat artış gösterdi.
-Uyguladığımız öngörülebilir ve kurala dayalı politikalarımıza; enflasyon ve cari açıkta kalıcı düşüş ve makro-finansal istikrar sağlanıncaya kadar devam edeceğiz. Verimlilik artışı için yapısal reformları uygulamaya koyacağız. Böylece sürdürülebilir yüksek büyümenin temellerini güçlendireceğiz.
-Politikalarımıza enflasyon ve cari açıkta kalıcı düşüş, makrofinansal istikrar sağlanıncaya kadar devam edeceğiz. Sürdürülebilir yüksek büyümenin temelini güçlendireceğiz.
-Dezenflasyon programının olumlu etkilerini gördük. Yatırımcı güveni arttı, risk primi düştü, uluslararası sermaye girişi başladı, rezervler güçlendi, kur oynaklığı azaldı.
-KDV, ÖTV gibi enflasyonu artıran vergi artışları tekrarlanmayacak.

*Japonya Merkez Bankası’ndan (BOJ) Nakamura yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu:

-Mevcut parasal gevşemeyi şimdilik sabırla sürdürmeliyiz.
-Japonya ekonomisi orta düzeyde toparlanıyor.
-Politikayı değiştirmeden önce daha fazla zamana ihtiyaç var.
-Japonya ekonomisinin ücret artışları eşliğinde ılımlı bir şekilde toparlanmasını bekliyorum.

*Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) Panetta yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu:

-Euro Bölgesi ekonomisi 4. çeyrekte zayıf kalmaya devam edecek.
-Euro Bölgesi ekonomisine yönelik riskler aşağı yönlü.
-ECB'nin bilançosunu küçültmesi, faiz artışlarının yanı sıra parasal koşulları da sıkılaştırıyor.
-Euro Bölgesi'nde dezenflasyon süreci devam ediyor.
-Parasal sıkılaştırma henüz tam etkisini göstermedi, gelecekte de talebi azaltmaya devam edecek.

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Yurt Dışı Hisse Senedi