Asya Seansının Gündemi Japonya Merkez Bankası Oldu...

Asya Seansının Gündemi Japonya Merkez Bankası Oldu...

*Japonya Merkez Bankası Ueda, Japon ekonomisi ve para politikası hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamalarından detaylar şu şekilde;
-Japonya ekonomisi, esas olarak destekleyici finansal koşullar ve ekonomik teşvik önlemlerinin etkisiyle ılımlı toparlanmaya devam edecek
-Japonya ekonomisine ilişkin belirsizlik son derece yüksek
-Finans ve forex piyasalarının Japon ekonomisine etkisi ve fiyatlar yakından takip ediliyor
-BOJ, negatif faiz politikasına son verdikten sonra hangi faiz oranının hedefleneceği konusunda henüz karar vermedi
-Faiz oranının sıfırda mı tutulacağı yoksa yüzde 0,1'e mi yükseltileceği ve negatif faiz politikası sona erdikten sonra kısa vadeli faizlerin hangi hızda artırılacağı o dönemdeki ekonomik ve finansal gelişmelere bağlı olacak.
-%2'lik trend enflasyonuna ulaşmak, ekonominin yeni şoklardan uzak, enflasyonun %2 civarında korunduğu ve ücret artışlarının bu seviyenin biraz üzerinde olduğu bir durum olarak tanımlanabilir.

BOJ tarafında gevşek para politikasından ne zaman çıkılacağına dair net bir plan program gösterilmese de, normalleşme söylemlerinin güçlü bir şekilde dile getirilmesi USDJPY paritesinin Yen lehine sürmesine sebep oldu.

*Reuters anketine göre Avrupa Merkez Bankası’nın 14 Aralık toplantısında faizi sabit bırakacağı sonucunu çıkardı. Euro Bölgesi’nin kısa süreliğine bir kış durgunluğu yaşayacağı belirtildi. Enflasyonun 2024 yılında gözle görülür bir şekilde düşeceği ancak 2025’e kadar %2lik hedefin üzerinde kalacağı belirtiliyor. Genel beklenti ise 2024 ikinci çeyrekten sonra ECB’nin faiz indirimlerine başlayacağı yönünde şekilleniyor.

*Gün içindeki verilerde TSİ 13.00’deki Euro Bölgesi ekonomik büyüme verisi dikkat çekiyor. Bununla birlikte TSİ 19.30’da ABD tarafında Atlanta FED GDPNow büyüme beklentisini takip edeceğiz.

*Asya seansını geride bırakırken vadeli ABD borsa endeksleri baskı altında kalmayı sürdürüyor. USDJPY paritesi, BOJ açıklamalarıyla birlikte Yen lehine hareket etti.

EURUSD paritesi Asya seansında dolar lehine hareket etmeye devam etti ve 1.0755 seviyesine kadar geri çekildi.
Ons Altın tarafında 2035/2020 arasında sıkışmaya devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi %4.10’dan %4.17’ye yükseldi.


ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Yurt Dışı Hisse Senedi