TCMB Rezervleri Artmaya Devam Etti...

TCMB Rezervleri Artmaya Devam Etti...

*Almanya sanayi üretimi Ekim ayında %0.2 artış beklentisine karşılık -%0.4 azalış gösterdi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ise -%3.38 azalış gösterdi.

*Euro Bölgesi gayri safi yurt içi hasılası 3. çeyrekte beklenildiği gibi  -%0.1 küçüldü.

*TCMB’nin yayımladığı haftalık bültene göre Merkez Bankası rezervleri geçtiğimiz hafta 140,1 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Brüt rezervler ise 93.23 milyar dolara ulaştı.

*TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan geçtiğimiz gün banka genel müdürleriyle bir araya gelmişti. Toplantıya ilişkin notlar şu şekilde:
   - TL'ye geçiş hedefinin önlemler sonrası görünümü ve devamına yönelik ortak öneri çalışması, dezenflasyon hedefiyle uyumlu kredi akışının sağlıklı işleyişinin devamına dair öneriler ve TCMB ile birlikte ihracat ve yatırım kredilerindeki olumlu seyrin geliştirilmesine ilişkin değerlendirmeler toplantının ana gündem maddeleri oldu.
   - TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın hem yurt içi yerleşiklerin tasarruf aracı tercihlerindeki hem de yurt dışı yerleşiklerin fon akımlarındaki eğilime dikkat çekerek Türk lirasına geçişin hedeflere uygun şekilde devam ettiği ifade edildi.
   - Erkan, para politikasının birikimli ve gecikmeli etkilerinin devreye girmesiyle, dezenflasyonun 2024 yılında son Enflasyon Raporu’nda ilan edilen patikayla uyumlu şekilde gerçekleşeceğini öngördüklerini vurgularken, reel sektör ve piyasaların dezenflasyon patikasına olan inancının arttığını ve beklentilerde fiyatlama davranışlarına da yansımaya başlayan bir iyileşme görüldüğünü söyledi.
   - TBB Başkanı Çakar, Türk lirasına olan talebin artması ile yatırım, istihdam, üretim ve ihracat yoluyla büyümenin bankacılık sektörünce finansmanına olan katkısının dengeli ve kaliteli şekilde güçlenmesini destekleyeceğini ifade etti.

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Yurt Dışı Hisse Senedi