Japonya Para Politikası Gündemi Finansal Piyasaları Bu Hafta Domine Ediyor...

Japonya Para Politikası Gündemi Finansal Piyasaları Bu Hafta Domine Ediyor...

*Asya seansı Japonya’daki finansal gelişmelerin odağında geride kaldı. Japon Yeni, dün akşam saatlerinde anlık olarak hızla değerlendi ancak sonrasında geri çekildi. USDJPY paritesi dün saat 20.10’da 144.30’dan 20.45’de kendisini 141.65’de buldu. Ardından tepki aldı ve Asya seansı genelinde 144.00 bölgesinde fiyatlandı.

Japonya Maliye Bakanı Suzuki, döviz hareketlerini yakından takip ettiklerini belirtti.

FED’in 2024 yılında faiz indirimine gitmesi güçlü bir şekilde fiyatlanırken, tam tersi olarak Japonya Merkez Bankası’nın da şimdi olmasa da 2024 yılı içerisinde sıkılaşması öngörülüyor. Japonya Merkez Bankası'nın yıllar sonra negatif faizden pozitif faize geçmesi önemli bir durum olacaktır. Bu sebeple USDJPY tarafında, özellikle yetkililerin açıklaması esnasında ve Asya seansında agresif hareketlerin gerçekleşme ihtimalinin artabileceği bir döneme giriyoruz.,

Japonya 10 yıllık tahvil faizi hafta içinde %0.6’ya geri çekildiği yerden %0.8’e kadar tepki verdi. Japonya Merkez Bankası bu tarafı şimdilik %1 ile sınırlı tutmaya çalışıyor. 1 Kasım tarihinde %0.97 görülmüştü.

*Japonya ekonomik büyüme verileri Asya seansında açıklandı. 2023 üçüncü çeyrekte, çeyrek bazında %-0.7 oranında küçülme gerçekleşirken yıllık bazda da %2.9 oranında daralma gerçekleşti. Bununla birlikte, deflatör yani enflasyon göstergesi %5 ile, negatif büyüme performansına göre oldukça yüksek durumda. Bu durum yakın zamanda Japonya ekonomisi ve merkez bankası için can sıkıcı olacaktır.

*Gün içinde takip edeceğimiz en kritik veri ABD’deki Tarım Dışı İstihdam Raporu olacak. Bu veri, FED’in de arzu ettiği bir şekilde kademeli olarak zayıflıyor. Bu yılın başında 500.000 seviyelerinde gelen veri aylar içinde düşüş trendine girdi ve geçen ay 150.000 olarak açıklandı. Bu ay 180.000 gelmesi öngörülüyor. İşsizlik oranı %3.9 beklenirken, Ortalama Saatlik Kazançların da aylık %0.3 artması öngörülüyor. Veriler beklentiler doğrultusunda gelirse piyasa pek tepki vermez. Bununla birlikte olası bir zayıf veri hem EURUSD hem de Ons Altın da kademeli yükselişi tekrar tetikleyebilir.

*Yarın Çin’den haftasonu mesaisi var ve Kasım ayına ait enflasyon verileri takip edilecek.

*Önümüzdeki hafta;
Salı günü ABD enflasyonu
Çarşamba günü FED toplantısı
Perşembe günü İngiltere ve Avrupa Merkez Bankası toplantıları gerçekleşecek. Global piyasaları Noel öncesi kritik günler bekliyor.


ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç