Bu Hafta ABD Kişisel Tüketim Harcamaları ve Euro Bölgesi Enflasyonu Önemli Olacak…

Bu Hafta ABD Kişisel Tüketim Harcamaları ve Euro Bölgesi Enflasyonu Önemli Olacak…

*Şubat ayının son haftasına giriş yaparken veri takvimi sakin kalsa da Perşembe günü ABD’de enflasyonun öncü göstergelerinden biri olan kişisel tüketim harcamaları açıklanacak. FED’in enflasyonu bir süredir sabit tutmasına rağmen enflasyonun inatçılığı sebebiyle faiz indirimi beklentileri ötelenmiş durumda. Kişisel tüketim harcamaları da hem faiz beklentileri hem de enflasyonun öncü göstergesi olarak önem taşıyor.

*Cuma günü Euro Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksi verilerini takip edeceğiz. 7 Mart’ta gerçekleştirilecek olan Avrupa Merkez Bankası toplantısı öncesinde bu veriler faiz indirimi zamanı için beklentileri şekillendirecek.

* TCMB Başkanı Fatih Karahan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek G20 Toplantısı'na katılmak üzere yarın Brezilya'ya gidecek.

*Piyasalarda bugün, EURUSD paritesi 1.0859 seviyelerine kadar yükselirken, Ons altın 2033 dolar seviyelerinde işlem görüyor. ABD 10 yıllık tahvil getirileri %4.24 , 2 yıllık tahvil getirileri %4.69 oranında seyrini sürdürüyor.

*Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) Stournaras şu açıklamalarda bulundu:
  -Sonbaharda %2 enflasyona yaklaşma ihtimalimiz çok yüksek.
  -Para politikasında ani değişikliklere karşıyım.
  -Enflasyon konusunda önemli ilerleme kaydedildi.
  -Her türlü para politikası ayarlaması kademeli olmalıdır.
  -ECB, FED'den daha zor sorunlarla uğraşmak zorunda.
  -Para politikası ihtiyatlı olmaya devam etmelidir.
  -Kayıplar merkez bankalarının bağımsızlığını tehdit etmiyor.
  -25 BPS gibi küçük adımlarla hareket etmeliyiz.


ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç