FED/Guindos: "Kararlar verilere bağlıdır, tarihlere değil"

FED/Guindos: "Kararlar verilere bağlıdır, tarihlere değil"

*Bugün saat 16:30’da ABD ekonomik büyüme verileri paylaşılacak. ABD’nin 4. Çeyrekte %3.3 büyümüş olması bekleniyor.

*Türkiye’de ekonomik güven endeksi Şubat ayında 0.40 puanlık azalış ile 99.00 olarak açıklandı.

*Türkiye ihracatı Ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,5 artarak 19.99 milyar dolara ulaşırken, ithalat %22,0 azalarak 26.21 milyar dolar olarak gerçekleşti.

   Dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre %56,4 azalarak 14.29 milyar dolardan, 6.22 milyar dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2023 Ocak ayında %57,5 iken, 2024 Ocak ayında %76,2'ye yükseldi.

*Euro Bölgesi’nde tüketici güveni Şubat ayında beklenildiği gibi -15.5 olarak açıklandı. Bir önceki veri -16.1 olarak açıklanmıştı.

*ABD Merkez Bankası’ndan (FED) Bowman, “"Gelen veriler enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2 hedefimize doğru ilerlediğini göstermeye devam ederse, para politikasının aşırı kısıtlayıcı hale gelmesini önlemek için politika faizimizi kademeli olarak düşürmemiz eninde sonunda uygun hale gelecektir. Bana göre henüz o noktada değiliz" dedi.

*Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) De Guindos şu açıklamalarda bulundu:
  -Kararlar verilere bağlıdır, tarihlere değil.
  -Yeni veriler son değerlendirmemizi doğrularsa, ECB yönetimi para politikasını değiştirecektir.
  -Faizler, ECB enflasyonun %2'ye doğru gittiğinden emin olduğunda indirilecek.
  -Son enflasyon görünümü çok olumlu, fiyatlar düşmeye devam edecek ve fiyatların %2'lik hedefimize doğru hareket edeceğinden emin olmamız gerekiyor.

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç