2023 Yılında GSYİH 1 Trilyon Doları Aştı…

2023 Yılında GSYİH 1 Trilyon Doları Aştı…

 *Türkiye ekonomisi 2023 yılının 4. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %4.0 büyüdü. (beklenti: %3.5)

*Türkiye gayri safi yurt içi hasılası 2023 yılında bir önceki yıla göre %4.5 artış gösterdi.

*2023 yılında kişi başına düşen GSYİH, 307.952 TL olarak gerçekleşirken, ABD doları cinsinden 13.110 dolar olarak gerçekleşti. Böylelikle kişi başına düşen gelir rekor seviyeye ulaştı. Kişi başına düşen gelir 2022’de dolar bazında 10.659 olarak gerçekleşmişti.

*Hacimsel olarak GSYİH 2023 yılında bir önceki yıla göre 212.77 milyar dolar artış ile 1.11 trilyon dolar olarak gerçekleşti.

*Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomik büyüme verilerinin ardından şu açıklamalarda bulundu.
   -Programımız doğrultusunda büyümede yılın üçüncü çeyreğinde başlayan dengelenme, son çeyrekte de devam etti.
   -Yılın ilk yarısında 8,8 puan olan iç talebin büyümeye katkısı, yılın ikinci yarısında 6,6 puana geriledi. Net dış talebin negatif katkısı ise 4,9 puandan 1,6 puana düştü.
   -Göstergeler ekonomideki dengelenmenin ve cari açıktaki iyileşmenin devam ettiğine işaret ediyor. 2024 yılında net dış talebin büyümeye pozitif katkı verdiği ılımlı ve dengeli bir büyüme bekliyoruz.
   -Uyguladığımız politikalarla iyileşen büyüme kompozisyonu, dezenflasyon sürecine önemli katkıda bulunacaktır.
   -Kalıcı refah artışı için fiyat istikrarını sağlamanın yanı sıra yüksek katma değerli üretime ve verimlilik artışına odaklanan yapısal reformlara devam edeceğiz.

*G20 toplantısında Mehmet Şimşek ve ABD Maliye Bakanı Yellen bir araya geldiler. Görüşmenin ardından Yellen sosyal medya hesabı üzerinden şu paylaşımda bulundu:
    “Türkiye ve ABD'nin önemli bölgesel meseleleri ele almak üzere nasıl birlikte çalışabileceğini görüşmek üzere Bakan Mehmet Şimşek ile bir araya geldim. Ayrıca ikili ilişkilerimizin süregelen önemini de vurguladım.”

*TCMB’nin yayımladığı haftalık bültene göre 23 Şubat haftasında Merkez Bankası toplam rezervleri %1.83 azalış ile 131.75 milyar dolar oldu. Toplam rezervler içerisinde altın rezervleri %2.4 artış ile 49.27 milyar dolar olurken, döviz rezervleri %4.2 düşüş ile 82.47 milyar dolar oldu.

*TCMB’nin yayımladığı haftalık bültene göre 23 Şubat haftasında yurt dışında yerleşik kişilerin portföy değişimleri hisse senetleri portföyü 98 milyon dolar azalırken, DİBS (kesin alım) portföyü 28.6 milyon dolar arttı.

*Almanya’da perakende satışlar Ocak ayında %0.5 artış beklentisinin tersine %0.4 azalırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre %1.5 azalış beklentisine karşılık %1.4 azaldı.

*Almanya’da işsizlik oranı 0.1 puan yükseliş ile %5.9 oldu.

* ABD’de tüketici harcamalarının güçlü kalması ve buna rağmen manşet enflasyonun kısmen yavaşlıyor oluşu ABD hisse senetlerindeki ralli ateşini daha da arttırıyor.
(Haber ile ilgili ayrıntılara link üzerinden ulaşabilirsiniz.)
https://www.ikon.news/haber/detay/926274

*Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 22 Şubat tarihinde gerçekleştirdiği ve politika faizini %45 oranında sabit bıraktığı Para Politikası Toplantısı’na ait toplantı özetini yayımladı. Toplantıya ilişkin açıklamaların yer aldığı haberimize link üzerinden ulaşabilirsiniz.
https://www.ikon.news/haber/detay/926283

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç