FED Konuşmacıları, Önemli Veriler ve Kritik Fiyatlamalarla Geçecek Bir Gün Olacak...

FED Konuşmacıları, Önemli Veriler ve Kritik Fiyatlamalarla Geçecek Bir Gün Olacak...

*Dün piyasaya FOMC üyeleri damga vurmayı başardı.

Cleveland FED Başkanı Mester, FED’in bu yıl faiz indirmesini beklediğini ancak bunun Haziran ayı toplantısında başlamayabileceğini belirtti. Mester, bir önceki cümlede şahin bir açıklama yapmış olsa da, bu yıl üç faiz indiriminin hala makul bir tahmin olduğunu belirtti.

Bir başka FED üyesi Daily, enflasyonun engebeli ve yavaş düştüğünü belirtirken faiz indirmenin aciliyetinin olmadığını verileri değerlendirmeyi sürdürdüklerini söyledi.

*Fiyatlamalara baktığımızda hafta başına göre değer kazanan ve 105 seviyesi üzerine çıkan Dolar Endeksi’nde tekrar düşüş görmekteyiz. EURUSD paritesi 1.0725’den tepki verdi. ABD 10 yıllık tahvil faizi kritik %4.35’in üzerine atak yapmayı denerken hafif geri çekildi ancak güne %4.35’de başladı.

Ons Gümüş 25.80 kritik direncini aşarken, Ons Altın rekor tazelemeye devam etti. USDJPY paritesi 151.70 zirvesinde kalmayı sürdürüyor.

ABD vadelilerinde ise gözle görülür bir satış baskısı var.

*Bugün başta FED başkanı olmak üzere birçok FED üyesi konuşacak.
-Atlanta FED Başkanı Bostic 15.30’da CNBC röportajı verecek
-FOMC üyesi Bowman 16.45’de ABD Sermaye Piyasası Düzenleme Komitesi Yuvarlak Masa toplantısında banka likiditesi, düzenleme ve Fed'in son kredi mercii olarak rolü hakkında konuşacak.
-FED Başkanı Powell, Stanford'un iş, hükümet ve toplum forumunda 19.10’da konuşma yapacak.
-FOMC üyesi Barr, Washington'daki Adil Ekonomi konferansında 20.10’da konuşma yapacak.
-FOMC üyesi Kugler, St. Louis'de Washington Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek bir etkinlikte ekonomik görünüm ve para politikası hakkında konuşacak.

*Petrol tarafında yükseliş eğilimi devam ederken, bugün OPEC izleme komitesi (JMMC) toplanacak. Toplantı TSİ 14.00’dee başlayacak. Bu toplantıdan herhangi bir yeni tedbirin açıklanması beklenmiyor. JMMC, adından da anlaşılacağı gibi bir izleme fonksiyonuna sahiptir. Bakanlar düzeyindeki toplantılarda değerlendirilmek üzere önerilerde bulunabilir ve bulunmaktadır. Bir sonraki OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı 1 Haziran 2024'te Viyana'da yapılacak.

*Asya seansında Çin’den gelen Caixin Hizmet PMI endeksi beklentilere paralel ve bir önceki ayın 0.2 puan üzerinde gelerek 52.7 olarak açıklandı.

*Gün içinde Euro Bölgesi’nden Mart ayına ait öncü enflasyon verilerini takip edeceğiz, akabinde TSİ 15.15’de ABD’den ADP Tarım Dışı İstihdam Raporu açıklanacak.
TSİ 16.45 ve 17.00’de de sırasıyla S&P Global ve ISM’in açıklayacağı ABD Hizmet PMI endekslerini takip edeceğiz.

*Yurt içi tarafında saat 10.00’da TÜİK’in açıklayacağı enflasyon verilerini karşılayacağız.


ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç