FED, Enflasyonda Aradığını Bulamadı ve Mesajlarını Buna Yönelik Verdi...

FED, Enflasyonda Aradığını Bulamadı ve Mesajlarını Buna Yönelik Verdi...

FED’in Mayıs toplantı sonuçlarında pek bir değişiklik olmasa da bazı ifadeler ve yönlendirmeler dikkatleri çekti.
Öncelikle FED politika faizinde beklendiği üzere bir değişime gitmedi.

Bununla birlikte, tahvil satışlarını 60 milyar $’dan 25 milyar $’a indirdiğini, yani para yakma hızını azaltacağını duyurdu. Bu rakam 30 milyar $ bekleniyordu dolayısıyla sıkılaşmadan beklenildiğinden biraz daha fazla ileri bir adım atmış oldu.

FOMC kararı açıklama metninde ekonomik aktivite için “sağlam bir hızla genişlemeye devam etti” ifadesi kullanılırken, enflasyon için ise “yüksek kalmaya devam ediyor” şeklinde yorumlandı.

Komitenin genel görüşü, enflasyonun %2 hedefine doğru ilerlediğine yönelik bir kanıt görmedikleri şeklindeydi ve bu ifade netti. Dolayısıyla sadece bu ilk açıklamalardan anlıyoruz ki, piyasalar FED bu yıl 1 kere faiz indirmeye şükredecek duruma gelebilir. Bu durum yılın başında 6 kere faiz indirebilir şeklinde fiyatlanıyordu.

FED Başkanı Powell’ın açıklamalarında da pek bir sürpriz durum olmadı.

Powell’ın manşet cümlesi “enflasyonda daha fazla ilerleme sağlanamadı, yol belirsiz.” Şeklindeydi.

Devamı şu şekilde;
-Güçlü istihdam yaratımı artan arzla karşılandı ancak talep hâlâ arzı aşıyor
-Enflasyonun %2'ye doğru hareket edeceğine dair daha fazla güven elde edene kadar faiz indirimi yapmanın uygun olacağını beklemiyoruz.
-Tahvil satışlarının azaltılması yumuşak bir geçiş sağlayacak.
-Politikanın talep tarafında kısıtlayıcı olduğuna inanıyorum
-Bir sonraki politika hamlesinin faiz artışına yönelik olmasını düşük bir ihtimal olarak görüyorum.
-Politikamızın yeterince kısıtlayıcı olmadığına dair ikna edici kanıtlar görmemiz gerektiğini düşünüyorum, bunu gördüğümüzü sanmıyorum
-Faiz indirimine geçmeden önce ne kadar zaman geçeceğini bilmiyoruz
-Enflasyonun yıl boyunca düşeceğine dair beklentim var ancak buna olan güvenim daha düşük

Powell defalarca şahin sorularla tuzağa düşürüldü ancak bu sorulardan ustaca kaçındı ve temel çizginin ya faiz indirmek ya da daha uzun süre bu politika faiz seviyesinde durmak olduğunu açıkça ortaya koydu.

02.05.2024 saat 00.45 itibariyle;

ABD vadeli borsa endeksleri, ilk bakışta FED’in para yakma hızını tahminlerin ötesinde azaltma gibi ön hamlelerden dolayı bir miktar tepki geldi ancak enflasyondaki ateşin söndüğüne dair en azından kısa vade için umut kırıcı açıklamalar yapılması sonrası tüm kazançlarını geri verdi ve neredeyse yatay bir şekilde günü bitirdi.

ABD Doları’nda ise hafif bir geri çekilme gözlemlenirken, Ons Altın tarafında ufak bir tepki var.

CME FED Watch’e göre FED’in ilk faiz indirme hamlesinin Eylül ayında olması beklenmeye devam ederken, gelecek verilere göre bu durumun Kasım ayına sarkma ihtimali de söz gelecek günlerin fiyatlamalar açısından belirleyici konusu olabilir.


ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç