pariteicons_f66.png

Kakao – Balonlaşan Fiyatlar Keskin Şekilde Düzeltiliyor...

Kakao vadeli fiyatları bu hafta gerçekleştirdiği düşüş ile birlikte son altı haftada aldığı yükselişin neredeyse tamamını düzeltti. Bu haftaya 10400’de başlayan Kakao, haftanın son işlem günü itibariyle 7340 seviyesine kadar geriledi.   

Rekor düzeydeki fiyatlar nedeniyle pek çok ticari firma ve çikolata şirketi, gelecek sezon için kakao çekirdeği alımlarını erteleyerek fiyatlarda baskı oluşturdu. Ayrıca, kakao fiyatlarında son dönemde yaşanan dalgalanma, marjların keskin bir şekilde artması nedeniyle kakao vadeli işlemlerindeki pozisyonları korumayı daha pahalı hale getirdi; bu da long yönlü işlemlerin kapatılmak zorunda olduğu bir ortam oluşturdu, likidite tüketildi ve piyasayı büyük fiyat dalgalanmalarına karşı daha savunmasız hale getirdi.

Kakao, dünyanın en büyük beşinci kakao üreticisi olan Nijerya'nın Mart kakao ihracatının yıllık %19 artışla 22.199 MT'ye yükseldiğini bildirdiği geçen Perşembe gününden bu yana geriliyor.

Teknik olarak baktığımızda 11700 bölgesinde RSI göstergesinin zorlandığını ve günlük bollinger band’ın orta bölgesine doğru gerilediğini görmekteydik. Ancak yukarıdaki haber bir şekilde tetikleyici oldu ve fiyatların keskin bir şekilde düşmesine sebep oldu.

Fiyatlar günlük bazda aşırı satış bölgesine gelmek üzere. Ayrıca uzun vadede 1730/11722 yükselişinin düzeltmesi olarak baktığımızda Fibonacci 50 düzeltmesine doğru bir eğilimin devamını görebiliriz. Dolayısıyla düşüşler için ilk kritik destek 6780 seviyesi olabilir.

Olası tepkilerde ana direnç 9495 seviyesi olacaktır. Bundan sonraki süreçte, sert düşüşün tepkileri gelse bile 9495 seviyesi üzerinde bir tutunma görmediğimiz sürece ataklar tekrar kar satışını beraberinde getirebilir.

Destekler: 6780 – 6020 – 6000

Dirençler: 8000 – 8485 – 9495

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç