ABD'deki Tüketici Fiyat Endeksi Günün Kritik Verisi Olacak...

ABD'deki Tüketici Fiyat Endeksi Günün Kritik Verisi Olacak...

*Hafta ortasına girerken uluslararası finansal piyasaların dikkatle takip edeceğiz kritik bir veri var. Bu veri ABD’den açıklanacak 15.30’daki TÜFE’dir.

Dün gelen Üretici Fiyat Endeksi verisi aylık bazda beklenti üzerinde ve yükseliş eğilimiyle geldi. Piyasa bu duruma pek tepki vermedi. TÜFE tarafının daha önemli olduğu göz önüne alındığında saat 15.30’da veriye göre güçlü oynaklık yaşanabilir.

*Dün FED Başkanı Powell’ın açıklamaları, FOMC toplantısına göre pek bir değişkenlik göstermedi.
- “Enflasyonun geçen yıl görüldüğü gibi daha düşük seviyelere inmesini bekliyorum ancak buna olan güvenimin yılın başında olduğundan daha düşük olduğunu söyleyebilirim.” ve akabinde yüksek faizin işini yapmasını beklemenin gerektiğini söylemesi son toplantıdaki mesajlara uygun geldi. Burada piyasaları rahatlatan “Bir sonraki hamlenin faiz artırımı olacağını düşünmüyorum” ifadesi oldu.

*Gün içinde FED üyelerinin konuşması olacak.
-17.00’de FED üyesi Barr
-19.00’da Minneapolis FED Başkanı Kashkari
-22.20’de FED üyesi Bowman’ın konuşmasını takip edeceğiz.

*Son günlerde GameStop hissesindeki sert hareketler dikkat çekiyor. Sadece GameStop değil diğer “meme” hisselerinde de aynı hareketi görüyoruz.

Amerikalı video oyunu perakendecisi yine yıldız oldu ve önceki  (2021 yılı) çılgınlığın arkasındaki ana figür olan Keith Gill'e bağlı bir hesaptan X platformunda yapılan bir dizi paylaşımın ardından son 10 işlem gününde %340 artış gösterdi.

Sosyal medyanın etkisiyle bireysel yatırımcıların ilgisini çeken ve bir anda yükselişe geçen hisse senetlerine 'meme' hisse senedi adı veriliyor.

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç