ABD'de Nisan Ayı Enflasyonu Aylık %0.3, Yıllık %3.4 Olarak Açıklandı...

ABD'de Nisan Ayı Enflasyonu Aylık %0.3, Yıllık %3.4 Olarak Açıklandı...

*Piyasaların ve FED’in önemle takip ettiği, ABD Nisan ayı tüketici enflasyonu verileri açıklandı.

ABD- Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık): %0.3 (Önceki: %0.4 - Beklenti: %0.4)
ABD- Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık): %3.4 (Önceki: %3.5 - Beklenti: %3.4)

ABD- Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık): %0.3 (Önceki: %0.4 - Beklenti: %0.3)
ABD- Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık): %3.6 (Önceki: %3.8 - Beklenti: %3.6)

Açıklanan verilerde aylık manşet enflasyon beklentilerin 0.1 puan altında gerçekleşirken diğer veriler tam olarak beklentileri karşıladı. ABD'de enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından EURUSD paritesi 1.0830'dan 1.0869 seviyesine kadar yukarı yönlü tepkiler verdi.

Geçtiğimiz gün açıklanan üretici enflasyonu verilerinin beklentiler üzerinde açıklanması ve FED Başkanı Powell’ın sıkılaştırıcı açıklamaları TÜFE beklentileri üzerinde endişe yaratmıştı.

Enflasyon verileri aylık bazda güçlü duruşunu sürdürürken yıllık bazda geriledi. Ancak bu gerileme %2 enflasyon hedefine oldukça uzak kalmaya devam ediyor.

*Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre merkezi yönetim bütçe dengesi Nisan ayında 177,8 milyar TL açık verdi.

*Euro Bölgesi’nde açıklanan öncü verilerde gayri safi yurt içi hasıla 1. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %0.3 büyüdü. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise %0.4 büyüdü.

*Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi az da olsa beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Sanayi üretimi Mart ayında bir önceki aya göre %0.5 artış beklentisine karşılık %0.6 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %1.2 azalış beklentisine karşılık %1.0 azaldı.

*Avrupa Merkez Bankası üyeleri bugün benzer açıklamalarda bulundu.

-ECB/Villeroy: Enflasyonun hedefe sürdürülebilir bir şekilde yaklaştığına ilişkin güven güçlenmeye devam ederse, para politikasının sınırlayıcılığı azaltılabilir. Büyük ihtimalle Haziran ayında faizleri düşürmeye başlayacağız.

-ECB/Rehn: Enflasyon %2'ye doğru yol almaya devam ederse ECB politikası gevşetilebilir.

-ECB/Muller: Haziran'da faiz indirimi çok muhtemel.

*Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabı üzerinden şu açıklamalarda bulundu.

-Köprü ve otoyollardaki son fiyat artışlarının yıllık enflasyona etkisinin yaklaşık 0,05 puan (taşımacılık maliyetleri kaynaklı tüm dolaylı etkiler dahil) ile sınırlı olacağını öngörüyoruz.

-Yıl sonu enflasyon hedefine ulaşmakta kararlıyız.

-Mali disiplini güçlendirmek için aldığımız kararlarda dezenflasyon hedefimizi göz önünde bulunduruyoruz.

-“Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” ve önümüzdeki süreçte atacağımız diğer adımlarla maliye politikası olarak enflasyonla mücadeleye desteğimiz artarak devam edecek.

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç