Haftanın Son İşlem Gününde ABD ve Euro Bölgesi Gelişmeleri Odak Noktamız Olacak...

Haftanın Son İşlem Gününde ABD ve Euro Bölgesi Gelişmeleri Odak Noktamız Olacak...

*Microsoft, Çin merkezli bulut bilişim ve yapay zeka organizasyonlarında çalışan yaklaşık 700-800 personeline ülke dışına transfer olmalarını düşünmelerini istedi. Bu çağrı ABD yönetiminin Çin'i en son yapay zekayı geliştirme becerisinden, örneğin Çin'i gelişmiş yapay zekadan ayırmak gibi daha sıkı kısıtlamalar getirmesi de dahil olmak üzere, teknolojiyle ilgili konularda ABD ile Çin arasındaki ilişkilerde bir bozulmanın eşiğinde gerçekleşti.

*ABD borsa endeksleri Çarşamba günü gelen rekorlardan sonra, dün hafif kar satışı yaşadı ve yeni bir rekor kırmadı.

*Bank of America dün yayınladığı raporda, TÜFE verilerinin yıllık bazda iyi gelmiş olmasına rağmen bunun FED’i hamleye zorlayacak kadar yeterli görmediklerini ve bu yıl tek faiz indiriminin Aralık ayında olmasını beklediklerini söyledi.

CME FED Watch göstergesine göre piyasa Eylül ve Aralık’da 25’er baz puandan iki faiz indirimi öngörüyor.

*Japonya Merkez Bankası, Japonya devlet tahvili satın almaya devam ettiğini söyledi. Toplam tutar, bir önceki tutarlarla aynı ancak USDJPY paritesinde yukarı yönlü bir eğilim yaşanıyor.

*FED Başkanı Powell, Pazar günü TSİ 22.30’de katılacağı bir törende konuşa yapacak. Yeni Zelanda saatiyle 07.30’da yapılacak bu konuşmada erken piyasa likiditesi çok düşük olacağından ötürü Powell’ın piyasayı etkileyecek bir açıklama yapması beklenmiyor. Ancak Pazar gecesi FX piyasaları açılışı öncesinde akıllarda tutulması gereken bir konuşma olabilir.

*Gün içinde 16.15’de FED üyesi Waller ve saat 19.15’de San Francisco FED Başkanı Daly’in konuşmaları takip edilecek.

*Asya seansında Çin'den gelen verilerde Sanayi Üretimi yıllık bazda %6.7 olarak hem beklenti hem de bir önceki verinin üzerinde gerçekleşti. İşsizlik oranı ise hafif gerileyerek %5.2'den %5'e geriledi ve olumlu geldi.

*Gün içinde Euro Bölgesi'nden saat 12.00'de enflasyon verileri takip edilecek. 

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç