Euro Bölgesi Enflasyonu Beklentilere Paralel Açıklandı…

Euro Bölgesi Enflasyonu Beklentilere Paralel Açıklandı…

*Çarşamba günü açıklanan ABD enflasyon verilerinin ardından bugün Euro Bölgesi enflasyon verileri açıklandı.

Euro Bölgesi – Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık): %0.6 (Beklenti: %0.6 - Önceki: %0.8)
Euro Bölgesi – Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık): %2.4 (Beklenti: %2.4 - Önceki: %2.4)

Euro Bölgesi – Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık): %0.7 (Beklenti: %0.7 - Önceki: %1.1)
Euro Bölgesi – Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık): %2.7 (Beklenti: %2.7 - Önceki: %2.9)

Euro Bölgesi enflasyon verileri beklentilerden sapmadı. Manşet verilerde aylık bazlı enflasyon bir önceki aya göre 0.2 puan yavaşladı. Yıllık veride herhangi bir değişiklik olmadı. Çekirdek enflasyon verilerinde aylık veri bir önceki aya göre 0.4 puan yavaşlarken, yıllık veri 0.2 puan yavaşladı.

Euro Bölgesi enflasyon konusunda ABD’ye göre daha iyi ilerleme kaydetti. Buna istinaden de ECB yetkilileri faiz indirimi için Haziran ayını işaret etmeye başlarken, FED yetkilileri tarih sinyali verebilecek cesareti bulamıyorlar.

*Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği Mayıs ayı piyasa katılımcıları anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi %44,16'dan %43,64 seviyesine geriledi. Anket sonuçları sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek şu açıklamalarda bulundu:
-Programımızın olumlu sonuçları enflasyon beklentilerine de yansıyor.
-Yıl sonu enflasyon beklentisinde gerileme devam ederken, 12 ay sonrası beklenti ekim ayına kıyasla 12,1 puan azalarak yüzde 33,2 oldu.
-Beklentilerdeki iyileşme, enflasyon ataletinin kırılmasında ve kalıcı fiyat istikrarının sağlanmasında çok önemli,
-Mayıs ayında yıllık enflasyonun en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yılın kalan döneminde hızla gerilemesini bekliyoruz.
-Enflasyon gerçekleşmeleri de beklentileri etkiliyor, dezenflasyon sürecinin başlamasıyla beklentiler hedefimize daha hızlı yakınsayacaktır.
-Hedefimize ulaşmakta kararlıyız.

*FED Başkanı Powell pazar akşamı saat 22:30'da konuşma yapacak.

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç