ABD Tarım Dışı Gününe Hoş Geldiniz...

ABD Tarım Dışı Gününe Hoş Geldiniz...

*Bugünün ve haftanın en önemli verisi olarak karşılayacağımız ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu saat 15.30’da açıklanacak. Tarım Dışı İstihdam Değişimi’nin 182.000 olarak gelmesi beklenirken bu veri geçen ay 175.000 olarak açıklanmıştı. Raporda bizi ilgilendiren bir diğer önemli veri ise Ortalama Saatlik Kazançlar kalemidir. Burada bir önceki aya göre 0.1 puan artışla %0.3 gelmesi öngörülüyor.

Genel olarak beklentiler trendler doğrultusunda karşılanıyor. Çok dramatik bir fark olmadığı sürece piyasa hareketi sınırlı kalabilir.

Önümüzdeki hafta 12 Haziran tarihinde FED'in toplantısı öncesi önemli verilerden biri olarak karşımıza çıkacak. Ancak önümüzdeki hafta 12 Haziran tarihinde hem ABD enflasyonu hem de FED toplantısının aynı gün olması sebebiyle önemli bir veri akışı bizi bekliyor olacak.

*Avrupa Merkez Bankası, Mayıs ayı para politikası toplantısında beklentiler doğrultusunda 25 baz puan faiz indirdi. Karar metninde ilk göze çarpan, enflasyonun %2 orta vadeli hedefe varacağına dair inanç oldu. Belirli bir faiz oranına önceden taahhütte bulunmadılar ancak politikayı gerektiği sürece yeterince kısıtlayıcı tutacaklarını belirtti. Hem manşet hem de çekirdek enflasyon 2024 ve 2025 yılı için yukarı yönlü revize edildi.

ECB Başkanı Lagarde’in açıklamalarına baktığımızda, enflasyonun 2025 ikinci yarısında hedefe doğru düşeceği belirtilirken, belirli bir oran için taahhüt vermediklerini yineledi. Bugün gerçekleşen faiz indiriminin gelecekteki yola duyulan güveni pekiştirdiğini belirtti.

Genel görüntüde ECB’nin şuan faiz indirmiş olsa bile gelecekte acele edilmeyeceği algısı daha baskın geldi. Bu durumda Temmuz ayında bir faiz indirimi şuan için öngörülmemektedir.

*2021 Ocak ayında büyük bir spekülasyonun konusu olarak karşımıza çıkan ve üç haftada 4.90 +’dan 120.75 $’e kadar yükselen GameStop Corp hisselerinde yeniden hareketlilik gözleniyor. 22 Nisan 2024 tarihi itibariyle 10.41 $’dan işlem gören hisse senedi bugün itibariyle 46.55 $’a yükselmiş durumda.


 

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç