FED'in Haziran Toplantısı Öncesi Bilmeniz Gerekenler…

FED'in Haziran Toplantısı Öncesi Bilmeniz Gerekenler…

En son 1 Mayıs tarihinde toplanan ABD Merkez Bankası (FED), bu hafta 13 Haziran Çarşamba günü saat 21.00’de yeni politika kararını açıklayacak. Saat 21.30’da da her zamanki gibi FED Başkanı Powell’ın basın toplantısı ve soru-cevap bölümü olacak.

FED’in bu toplantıda politika faizini değiştirmeme kararını oy birliği ile alması öngörülüyor. FED Başkanı Powell’ın ve FED açıklamalarında, politika faizinin bundan sonra değiştirildiğinde yönün aşağı tarafta olacağı yani faiz indirimi olacağı belirtilmişti. Ekstra bir durum olmazsa FED’in gelecekte daha fazla faiz artışına gitmesi öngörülmüyor.

Bu toplantıda, FOMC üyelerinin faiz beklentilerini yansıttığı nokta grafiği (dot plot) açıklanacak. Burada, bir önceki Mart grafiğindeki güncellemede 2024 yılında üç olan faiz indirim beklentisinin ikiye düşürüleceği yönünde büyük bir beklenti var. Ancak realiteye baktığımızda, FED’in bu sene birden fazla faiz indirmesi sürpriz olacaktır.

FED kararının açıklanacağı gün, saat 15.30’da da ABD Mayıs ayı enflasyon verisi açıklanacak. Yani Çarşamba gününün oldukça hareketli geçeceğini söyleyebiliriz. O gün enflasyon verisi beklentilerden şaşarsa piyasa reaksiyonu hem veri hem de FED sonrası sert olabilir

Bu toplantıda FED Başkanı Powell’ın basın toplantısında vereceği mesajlar önemli olacaktır. Geçen hafta güçlü gelen son ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu’nun güçlü gelmesi ile ilgili düşünceler, Çarşamba günü gelecek enflasyon sonucuna bağlı gelişecek ifadelere, ileriye dönük yönlendirmelere odaklanılacak.

Geçtiğimiz hafta faiz indiren Avrupa ve Kanada Merkez Bankaları’nın Powell ve FED üzerindeki etkisinin sorgulanacağı bir toplantı da geçebilir.

FED Başkanı Powell'ın sabırlı olmasını ve faiz indirimi eğilimini sürdürmesini bekliyoruz

Politika faizi şuan %5.25 – 5.50 aralığında. CME FED Watch göstergesine göre ilk faiz indiriminin en geç 7 Kasım toplantısında, ama en erken de 18 Eylül toplantısında 25 baz puan şeklinde yapılacağı fiyatlanıyor.

18 Aralık toplantısında ise bir kere daha 25 baz puan faiz indirmek ile faizi %5 – 5.25 aralığında sabit tutma ihtimalleri birbirine çok yakın gözüküyor.

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç