FED Öncesi Açıklanan ABD Enflasyon Verilerine Genel Bakış...

FED Öncesi Açıklanan ABD Enflasyon Verilerine Genel Bakış...

Bu akşam gerçekleştirilecek FED toplantısı öncesinde bugün ABD’nin Mayıs ayına ait enflasyon verileri açıklandı.

Veriler şu şekilde gerçekleşti.
ABD’de Mayıs ayına ait TÜFE aylık bazda %0 olarak gerçekleşti. (Beklenti: %0.1 ; Önceki: %0.3)
ABD’de Mayıs ayına ait TÜFE yıllık bazda %3.3 olarak gerçekleşti. (Beklenti: %3.4 ; Önceki: %3.4)

ABD’de Mayıs ayına ait Çekirdek TÜFE aylık bazda %0.2  olarak gerçekleşti. (Beklenti: %0.3 ; Önceki: %0.3)
ABD’de Mayıs ayına ait Çekirdek TÜFE yıllık bazda %3.4 olarak gerçekleşti. (Beklenti: %3.5 ; Önceki: %3.6)

Verilere baktığımızda, aylık bazda hafif bir yavaşlama var ve bu durum yıllık datalara da yansımış. Ancak şunu söyleyebiliriz ki ABD’de enflasyon hala sıcak ve FED’in tam olarak istediği bir sonuç çıkmış değil.

Dikkat çelen alt verilerden barınma fiyatlarında aylık %0.4 ile artış sürüyor. Enerji tarafında aylık %1.1 artış kaydedilmiş ve kiralar da %0.4 oranında yükselmiş. Bu önemli alt veriler, ABD’de enflasyon ateşinin yeterince sönmediğini gösteriyor.

Bu bağlamda FED’in bu akşam aşırı güvercin bir söylem geliştireceğini düşünmemekle birlikte FOMC üyelerinin dot plot grafiğinde bu yıl faiz indirim sayısı tahminlerinde artış beklemiyoruz.

CME FED Watch göstergesine göre piyasa Eylül ve Aralık toplantılarında iki tane 25 baz puanlık faiz indirimini fiyatlıyor. Bu durumun FOMC üyelerinin dot plot grafiği ile uyumlu olup olmaması bu akşam bakacağımız sonuçlarından biri olacaktır.

EURUSD ve Ons Altın bu veriye ufak çaplı tepki verdi. USDJPY tarafında da Yen lehine bir hareket gördük. ABD vadelileri ise spot piyasa açılışı öncesi primli kalmaya devam ediyor.

Anlık fiyatlamaların yanı sıra bu akşam FED toplantısından çıkacak mesajlar ana belirleyici olacaktır.


 

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç