ABD Tarım Dışı Hafif Gevşemeyle Geçerken, Önümüzdeki Hafta Powell ve ABD Enflasyonu Ana Konular Olacak..

ABD Tarım Dışı Hafif Gevşemeyle Geçerken, Önümüzdeki Hafta Powell ve ABD Enflasyonu Ana Konular Olacak..

*Haftayı bitirirken günün en önemli verisi ABD’den gelen Tarım Dışı İstihdam Raporu oldu.

ABD Tarım Dışı İstihdam Değişimi 206.000 olarak gerçekleşti. (Beklenti: 191.000) Ek olarak bir önceki ayın verisi 271.000'den 216.000'e revize edildi.
ABD İşsizlik Oranı %4.1'e yükseldi, bir önceki ay %4 olarak açıklanmıştı. ABD'deki önemli verilerden Ortalama Saatlik Kazançlar ise aylık bazda %0.3 ile trend düzeyinde gerçekleşmiştir.

Verilerden sonra ABD Dolar endeksi hafif değer kaybederken, Ons Altın ve ABD borsa endekslerinde pozitif yönlü hareketler görüldü. Ons Altın’daki yükselişte Rusya, Çin, Hindistan ve Orta Doğu'nun giderek artan miktarlarda alım yapması da etkili oluyor.

ABD 10 yıllık tahvil faizi %4.30 ve 2 yıllık tahvil faiz ise %4.62’ye geriledi.

*Altın piyasası, siyasi ve ekonomik belirsizlik nedeniyle de yükselişi desteklieniyor. Pazar günü yapılacak Fransız seçimleri ve ABD'deki büyük belirsizlik nedeniyle siyasi riskler canlı kalıyor. Bu, durum ABD ekonomik verilerinin gevşediği ve bunun sert mi yoksa yumuşak bir iniş mi olacağı (faiz indirimi) ile ilgili yeni soruları gündeme getirdiği bir zamanda gerçekleşiyor.

*Önümüzdeki haftanın en çok beklenen gelişmesi FED Başkanı Powell’ın Washington DC'deki Senato Bankacılık Komitesi'nde Yarı Yıllık Para Politikası Raporu hakkında sunum/ifade vermesi olacak. Bu toplantıda Powell’ın söyleyecekleri piyasalara oynaklık kazandırabilir ve başta ABD Dolar endeksi olmak üzere, değerli metaller, petrol ve borsa endeksleri üzerinde etkili olabilir.

Ayrıca önümüzdeki hafta 11 Temmuz Perşembe günü yine ABD’den gelecek enflasyon verileri piyasalar için oldukça önemli olacaktır.

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç