Dolar Endeksi Dikkat Çekerken, Bugün Almanya Enflasyonu ve Petrol Fiyatları Konuşulabilir...

Dolar Endeksi Dikkat Çekerken, Bugün Almanya Enflasyonu ve Petrol Fiyatları Konuşulabilir...

*Yurt dışı piyasalar Nisan ayının ilk işlem gününe Dolar endeksi lehine başladı. Dolar endeksi bu gece itibariyle Asya seansında yükselişini sürdürerek 105’in üzerine çıktı. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %4.31’e yükselerek, %4.35 kritik direncini zorluyor.

Dolar Endeksi lehine hareketlerin sebeplerini aşağıdaki raporumuzda okuyabilişiniz.
https://ikon.news/haber/detay/926804 

*Atlanta FED’in projeksiyonuna göre 2024 ilk çeyrek nihai ekonomik büyümesi %2.3’den %2.8’e çıkartıldı. Bu veriye baktığımızda ABD ekonomisi %5.5 faize rağmen güçlü duruyor ve bu durum enflasyonist olabilir. FED’in faiz indirmeden önce iyice emin olması gereken çok fazla şey olacağından ötürü ABD Doları değer kazanıyor.

*Petrol fiyatları, dün akşam İsrail’in İran’ın Şam konsolosluğunu bomblamasının ardından 2023 Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Uzun süredir devam eden savaşta diplomatik binaların hedef alındığını görmek nadirdir ve bu durum gerilimin tırmanması veya misilleme sinyali verebilir.

Bunda OPEC üyelerinden aşırı üretim yapanların cezalandırılarak Nisan ayında kesinti beklentisi gelmiş olması da etkili olabilir. ABD Ham Petrol Mayıs 2024 kontratı 84.15, Brent Petrol Haziran 2024 kontratı ise 87.85 $’ı gördü.

*Alman enflasyonu bugün Avrupa veri listesinin en önemli konusu olacak. Avrupa'da Paskalya sebebiyle neredeyse dört günlük bir haftasonu yaşandı ve düne kadar oldukça sakin bir piyasa dönemi yaşandı. Dün ABD seansı sırasında ABD tahvil getirilerinin yükselmesiyle Dola Endeksi yükseliş yakaladı. Bugün Avrupa'da piyasa tekrar açıldığında mevcut fiyatlamalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Alman enflasyonu istikrarlı bir şekilde geriliyor. Ancak şu anda dikkat edilmesi gereken en önemli konu çekirdek enflasyon oranıdır. Şubat ayında bu oran değişmeyerek %3,4 olarak görüldü. Yıllık çekirdek enflasyon hala %3'ün üzerinde seyrederken, ECB henüz enflasyon ile mücadele başarılarına güvenemiyor.

*Asya seansında Çin Merkez Bankası’nın onshore Yuan’ı (USDCNY) 7.24 beklentisine kıyasla 7.0957’den fixlemesi dikkat çekti.

*Japonya ekonomi yönetimi, Yen’deki aşırı oynaklığa karşı müdahale edebileceklerini belirtti ve güçlü bir sözlü yönlendirmede bulundu. USDJPY paritesi şuan 151.80 seviyesine yakın seyrediyor.


ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç